Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 28.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Павел Димитров: Едва през следващата пролет можем да очакваме пасажерната част на новото пристанище Варна


            До месец трябва да се отвори процедурата за търсене на концесионери

Интервю на Иво Югов с Павел Димитров – областен председател на ГЕРБ Варна

Иво Югов: Предвиждат ли се реални действия при изграждането на АМ „Хемус”, освен 6 километровата отсечка, която беше открита?

 Павел Димитров: От бюджета са заделени средства за още една отсечка, която е Долни Богров – Яна. Ние не говорим за това. Работа на парче нас не ни удовлетворяват. Ние искаме АМ”Хемус” да стане, защото е важна за развитието на Варненска област. Премиерът я е поръчал, а Томислав Дончев е министърът, който се занимава с европейските проекти. Това е вече е включено в програмата на ЕС и ние чакаме отговора на предложението АМ „Хемус” да бъде включена в европейските коридори.

 Ако получим положителен отговор това означава, че в близките години можем да получим европейско финансиране, което е близо между 80% и 90% и тя да започне да се строи. Ако успеем да направим така, тя да бъде включена във европейски коридор за 3-4 години можем да направим и  дълбоководния  контейнерен терминал на пристанище Варна, ако успеем да концесионираме пристанището, през това време да се строи АМ”Хемус”.Така ще имаме и магистралата и контейнерния терминал. В това съчетание да догонваме руснаците, а не да изоставаме.

 И.Ю.: Според вас кога най-рано може да бъде отворено пристанището за варненци?

 П.Д.: Под отваряне аз имам в предвид за пасажерната част . Това е най- хубавата част на град Варна. В момента там е затворено. Първото нещо, което трябва да се направи е да се отвори за варненци и те да могат за посещават тази част. Това може да се осъществи след като започнем концесията. До месец трябва да отворим процедурата, да започнем да търсим официално концесионери. За това сме направили една национална конференция по проблемите на пристанището през декември и сега през февруари направихме работна среща. Трябваше да се уточни кой вариант е най-подходящ. Специалистите се спряха на варианта, който е да се даде цялото пристанище на концесия. Контейнерния терминал да се построи на острова, към моста.

 И.Ю.: По ваша инициатива беше задвижен въпроса за четиристотин метровата естакада в района на „Трифон Зарезан”. Кметът Йорданов каза, че най-рано през декември месец може да бъде завършена. Това според вас реален срок ли е за изграждането на естакадата?

 П.Д.: За мен това не е реален срок, защото не можем да говорим за нещо кога ще свърши, а кога ще започне. То още не е започнало, в момента тече процедурата. Олег Колев е натоварен с координацията. В момента текат кореспонденции между МРРБ и финансовото министерство, за да се уточнят въпросите с плащанията и едва тогава ще започне подготвянето за тръжната документация. Ще започне уточняването на обществените поръчки. Аз не мога да се ангажирам с подобен срок, защото знаете какви са процедурите по обществените поръчки. Ако има обжалване, срокът се удължава. За мен е важно да започнем тази година, до лятото. Щом  това стане, можем да говорим за завършване до 10 месеца. Ако го започнем това лято, пролетта на другата година ще бъде готово. Реалният срок мога да го посоча, когато приключат обществените поръчки. Но те ще бъдат на три етапа.

 Първият ще бъде по отношение на тръжната документация, проектирането и изпълнителят. Ако има едно обжалване, се влиза в съдебна процедура. Много е важно да има реално започване на действията. Когато има изпълнител нещата могат да бъдат решени за по-малко от година.

 И.Ю.: Основните ви критики към кметската администрация са рушащата се спортна зала, облигационните заеми и обещаната синя зона, която я няма. Според вас успешен кмет ли е Кирил Йорданов и кметската му администрация?

П.Д.: Уважавам кмета и кметската институция. Не мога да зачеркна това, което се е случило във Варна. Мисля, че Кирил Йорданов е един успешен кмет. Разбира се има много неща, които могат да бъдат променени в самата кметска администрация. Действително той е правил сериозни промени по отношение на кадрите, когато се е налагало. Но въпреки това, има какво да се подобри. Визирам състоянието на инфраструктурата, пътищата, улиците, проблемите с паркирането. Ние в момента сме се заели с разрешаването на проблема със синята зона. По отношение на спортната зала нашето мнозинство гласува 100-150 хил. лв. за най-належащите ремонти, които трябва да станат в тази зала.

 Трябва да мислим за публично – частно партньорство. Когато общината няма пари и има дългове тя няма как да възстанови залата. Тя трябва да се превърне в зала, която ще привлича различните инстанции и институции. Ако догодина открият спортна зала в София ние ще трябва да се простим със световното първенство по волейбол. Трябва да се вземат мерки за направата на подземни паркинги и други подобни съоръжения, за които в момента липсват средства. Парите, които се вземат в момента като заеми са предварително изхарчени. На следваща сесия на Общинския съвет трябва да се вземе решение да се предостави възможност на общинското предприятия „Паркинги и гаражи”, да се заеме с изграждането на синята зона. Трябва да има благоприятни условия за гражданите. Да има преференции за живеещите. От една страна да решим проблема с паркирането, а от друга страна да не е в тежест на гражданите на Варна. Това е нашата цел и идея.


barometar.net

02.03.11