Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 29.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Арт

Художници настояват Борисов да реши спора за “Шипка” 6


      “Шипка” 6 – една от емблемите на българските художници, е на път да изчезне от културния ни живот, алармират от Съюза на българските художници (СБХ). Причините за това са нормативни недоразумения, които вече десетилетия противопоставят художниците на съседите им от Софийския университет. Битките между двете институции за собствеността на “Шипка” 6 се точат с години. В момента се очаква решение на поредното дело, заведено от СУ.На 18 януари т.г. с писмо шефът на СБХ проф. Ивайло Мирчев алармирал премиера Бойко Борисов за проблема с галерията. Един от аргументите на Университета в спора бил, че земята, върху която е построена галерията, е част от дарението на братята Христо и Евлоги Георгиеви.

 “Теренът не е част от дарението”, категоричен е Мирчев, който свика пресконференция вчера. Той показа планове на мястото от 1892-ра, на които се вижда, че в парцела по онова време е имало две частни къщи. “СБХ е инвестирал в строежа на сградата свои средства в размер на 2 250 000 лв., а държавата е участвала едва с 800 000 лв.”,уточни проф. Мирчев. Решението да се построи пететажна изложбена галерия на “Шипка” 6 е взето през юни 1969 г. Тогава държавата предоставя терена на СБХ. Няколко месеца по-късно обаче Министерският съвет уточнява, че сградата ще се използва от СБХ, докато не бъде построена Национална картинна галерия. Което и до днес не се е случило. В решението е записано, че само при това условие сградата на “Шипка” 6 ще се предостави на Университета.

Управниците отново напомнят намеренията си да дадат “Шипка” 6 на СУ “Св. Климент Охридски” през 1985-а – по случай 100-годишнината на Алма матер.Узаконен пладнешки грабеж нарече в писмо Светлин Русев поредицата от решения на МС, както и “мистификацията на един областен управител през 2000 година, който обяви сградата за публична държавна собственост”.“Галерията на “Шипка”6 е изстрадана с много усилия и дори само като памет, като духовен паметник, изграждан от поколения художници, би трябвало да респектира и охлади амбициите за неговото разрушение”, пише академикът, който в момента е в чужбина и не присъства на пресконференцията. На нея обаче дойде министърът на културата Вежди Рашидов. “Подкрепям СБХ, не забравяйте, че съм художник!”, каза той.

 “Проблемът е, че разрешаването на този спор не е в компетенциите на Министерството на културата, а на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на Областната управа”, обясни зам.-шефът на СБХ Бойко Митков. “Ще водим разговори, за да решим проблема”, обеща Рашидов. “Шипка” 6, която от откриването си през 1972 г. не е ремонтирана, се нуждае от спешно обновяване. “Разработили сме няколко проекта за реновиране на сградата, но те са блокирани заради съдебните спорове”, обясни проф. Ивайло Мирчев. И допълни, че СБХ никога не е ползвала държавни субсидии. “Готови сме на всякакви действия, за да запазим “Шипка” 6. Очакваме отмяна на акта за публична собственост и приемане на решение от Министерски съвет, с което да се разреши спорът!”, заключи Митков.


trud.bg

01.03.2011