Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 25.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Европа

Защо Испания ще се размине с фалит, а Гърция – не?

Гърция ще трябва да преструктурира дълга си, но Испания е вън от опасност, според бившия член на управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) Отмар Исинг.„Гърция вече има над 300 млрд. евро външен дълг и всички изчисления показват, че за страната е невъзможно да го поеме”, посочва Исинг пред CNBC.По думите му най-важно е преструктурирането на гръцкия дълг да се извърши само в момент, когато другите страни от еврозоната са извън опасност, така че да не се предизвика задълбочаване и разрастване на кризата с държавните дългове.

„Не мисля, че има илюзии, че Гърция някога ще може да изплати напълно своя дълг при сегашните обстоятелства”, коментира Исинг, който е бивш главен икономист на ЕЦБ.В парламента на Португалия вчера започна дебат за новите мерки за държавни икономии, предложени от социалистическото правителство, който бе отхвърлен от всички опозиционни партии.Това може да доведе до колапс на правителството, защото премиерът Жозе Сократеш подаде своята оставка, посочвайки, че не може да управлява страната без одобрението на предложените мерки.

Според Исинг Португалия ще трябва в крайна сметка да се обърне към Европейския съюз за финансова помощ.Икономистът, който е играл ключова роля в управителния съвет на ЕЦБ през последните осем години, смята още, че най-трудният период за Испания вероятно е отминал.„Бих казал, че Испания е вън от опасност. Но трябва да се изчака известно време, преди пазарите да бъдат убедени.”Според Исинг предложеното увеличение на огневата мощ на Европейския фонд за финансова стабилност ще бъде полезно, но само ако е обвързано с реформите, за които Германия и Франция настояват.

„Не съм толкова загрижен за голямата сума, която трябва да се инвестира”, посочва той. „Въпросът е какво ще се прави с тези пари. За мен ключът е заемите от фонда да се предоставят единствено срещу задължението да се правят реформи.”

Страните от Европейския съюз ще обсъдят на 24 и 25 март мерките за преодоляване на дълговата криза в еврозоната, които включват и предложения за по-ниски лихвени проценти по заемите, отпуснати за Гърция през май 2010 г., както и евентуално намаляване на лихвите по заемите за Ирландия.Отмар Исинг обаче е категоричен, че помощта на фонда има своята цена за тези в беда.„Помощта не трябва да бъде евтина, защото има пари на данъкоплатците, изложени на риск”.

investor.bg