Японските власти планират да излеят в океана 11 500 тона слабо радиоактивна вода от авариралата ядрена централа „Фукушима-1“, съобщи АФП като се позова на компанията оператор ТЕПКО.Целта е в централата да се освободи повече място силно радиоактивна вода.Нямаме избор, трябва да освободим вода в океана като мярка за безопасност, заяви секретарят на японския кабинет Юкио Едано.Японските специалисти още не са открили мястото, откъдето изтича радиоактивната вода.В отчаянието си инженерите от ТЕПКО използваха всички възможни средства за спиране на теча, посочва Ройтерс.
През последните два дни те смесиха дървесни стърготини и вестници с пластмаси и цимент в неуспешен до момента опит да запушат пукнатина в шахта на втори реактор, в която са прокарани кабели. Смяташе се, че оттам изтича водата.В понеделник инженерите изсипаха соли за вана, за да оцветят водата в млечнобяло и така да установят мястото на теча, информира Ройтерс.Както съобщи днес представител на ТЕПКО обаче, получените данни налагат извода, че радиоактивната вода най-вероятно изтича от другаде.Затова е решено течът да бъде спрян, като се спусне в океана специален щит. С него ще бъде преградена част от бетонния пристан край централата, посочват агенциите.
Още не е решено какъв материал да се използва за тази преграда, уточнява Ройтерс. Монтажните работи ще траят няколко дни, информира ИТАР-ТАСС.Компанията оператор на централата продължава да търси други течове в дренажната й система, сериозно пострадала от земетресението, последвано от вълни цунами на 11 март.Изтичането на радиоактивна вода в океана предизвика рязко повишаване на радиацията в морската вода край централата, която надхвърли допустимите граници почти 4400 пъти.Заради кризата около АЕЦ „Фукушима-1“ Япония може да преразгледа плановете си да намали до 2020 г. емисиите на парникови газове с една четвърт спрямо нивата от 1990 г. Такъв сигнал даде днес на пресконференция в Токио главният секретар на правителството Юкио Едано, посочва ИТАР-ТАСС.
„Фукушима-1“ явно ще бъде затворена, спрени са и други ядрени реактори в японски централи, затова през лятото Токио може да не получи близо четвърт от предвидената електроенергия.Съответно властите се опитват спешно да пуснат в експлоатация спрени по-рано ТЕЦ-ове. Това обаче неминуемо ще доведе до рязко увеличаване на емисиите на парникови газове в атмосферата, пояснява агенцията.