Чърчил спечели Втората световна война но загуби Британската империя. Това е стара бойна слава, и те (британците) трябва да го разберат, смята историкът проф. Георги Марков, който гостува в предаването „Под лупа“ на ТВ „Европа“. Той направи интересни сравнения между сватбата на Уилям и Кейт и състоялата се преди 30 години сватба на принц Чарлс и Даяна, на която е бил свидетел. Историкът разказа и любопитни неща, отнасящи се до монархическата традиция в Британия.
Интервю: Ганиела Ангелова
– Гост в студиото на „Под лупа“ е историкът Георги Марков. С него ще си говорим за това какво е бъдещето на монархията след сватбата на Уилям и Кейт… Казват за тази сватба, наричат я „сватбата на века“. Тя предизвика голям медиен интерес… според Вас на какво се дължи този интерес?
– За мен това е едно великолепно зрелище, което е изпълнено с традиция и спомени за нашето далечно минало, защото такива сватби е имало и по нашите зами, когато в България е имало монархия. Но спорид мен значението е преувеличено, защото „царят царува, но не управлява“ – това е едно правило, което се е оформило след Втората световна война. Монарсите в западна и Северна Европа имат само представителни функции и те блясват в събития като днешното.
– Как ще се промени монархията след сватбата? Това е един въпрос, който се задава много често, защото в едно допитване до британците те предпочитат Уилям да ги управлява. Възможно ли е да се прескочи Чарлс?
– …Това зависи от дълголетието на сегашната кралица. Ако е дълголетна като кралицата-майка Мери, която доживя 104 години, мисля, че Чарлс ще бъде прескочен… Пробивът при тази сватба е, че за първи път едно момиче от средната класа, като Кейт, която не е със „синя кръв“, става принцеса и това определено е нещо революционно за Англия. Това е най-консервативната династия. 1972 година шведският крал Густав на олимпиадата в Мюнхен се запозна с една немска стюардеса Силвия и тя стана кралица. И тогава във всички монархии – и норвежката, и датската, холандска, белгийска и английска, осъдиха този неравноправен брак.
– Като говорим за традиции, как са се променили традициите през вековете в Обединеното кралство? Изобщо променили ли са се?
– В Обединеното кралство има нещо, което при нас е било недопустимо – жена да стане монарх. След Хенри Осми, който става глава на Англиканската църква, понеже няма мъжки наследник, Елизабет Първа е жена-кралица.
– Можете ли да направите съпоставка между сватбата на Чарлс и Даяна и тази на Уилям и Кейт Мидълтън?
– Наистина видях същата сватба, но с различни лица… не потръгна тази сватба преди 30 години… особено смъртта на Даяна нанесе непоправим ущърб на монархията. Даяна беше едно 18-годишно момиче без житейски опит, което послужи да народи принцовете, употребиха я, според мен, което не беше честно, но тук също има политика. И все пак днес вече могат да се вземат по любов.
– От какви реформи се нуждае обединеното кралство? Вашето мнение като историк?
– То, разбира се, наследи Британската империя. Чърчил спечели Втората световна война, но загуби, Британската империя се разпадна… Това е една стара бойна слава, и те трябва да го разберат, и избиват този комплекс в такива бляскави сватби, защото това е имперската традиция, това са имперски, до ри не кралски сватби.
– Много е интересно да ни разкажете как са се променили традициите и кои са най-интересните традиции, останали през вековете?
– Традицията, поне за англичаните, те доскоро искаха да докажат, че уискито – шотландската ракия – е тяхна, а тяхната ракия е джинът. Джордж Шести много е критикувал Чърчил, защото Чърчил не е пил джин, той се отвращавал от тази английска ракия, и пиел шотландско уиски… Другата традиция е във футбола, и много ги боли, че не са шампиони. Това, което ги боли англичаните, дори повече от загиването на империята, е, че те разчитат на вносни футболисти. Третата традиция – в „Хайд парк“ може да отидете, там може да ругаете всички политици, само кралицата не може. Там свободата на словото стига до кралицата.