На последното си заседание Министерският съвет обсъжда предложение на земеделския министър Мирослав Найденов България да поиска Европейската комисия да се произнесе поизследването на Словашката асоциация на потребителите, според което водещи мултинационални компании опаковат под едно и също име продукти с различен състав и качество в зависимост от държавата, за която са предназначени.Това става ясно от публикуванатастенограма от заседанието на кабинета.
Найденов пояснява пред министрите предложението си Европейската комисия да бъде приканена да предприеме действия за анализ на пазара и да предостави информация дали мултинационалните компании предлагат храни с различно качество в новите и старите страни членки на ЕС.Не желаем да бъдем третирани като потребители второ качество, отбелязва земеделският министър и допълва, че е помолил представители на водещи компании да коментират изследването, но те не дали отговори, които да удовлетворят нашата страна.
Когато България се ангажира с внасянето на такава точка по доклад, който е изработен от неправителствена организация в друга държава, на заседание на Съвет на Европейския съюз трябва да сме 110 % запознати с достоверността на данните, аргументира се той.Не разбирам защо, ако е толкова сериозен казусът на този доклад, словашкото правителство не го е внесло на заседание, след като е изработен от Словашката асоциация на потребителите, отбелязва външният министър.Премиерът Бойко Борисов пита земеделския министър дали има изследване на наша лаборатория.Найденов отговаря, че резултатите на акредитираните в Европейския съюз лаборатории не могат да бъдат оспорвани и никой не ги оспорва.Аз смятам, че ние трябва да бъдем третирани като пълноправни членове и ако се предлагат наистина продукти на мултинационалните компании под едно и също име…, казва още Найденов.Премиерът Бойко Борисов го прекъсва с думите:
„Тази точка ще я подкрепя с две ръце, ако няма думичката „ако, наистина“. Кажеш ли „наистина“, кажеш ли, че това е факт – подкрепям я с две ръце и не ме интересува коя е компанията.Ако те вместо захар слагат гликоза и продават такъв продукт в България и вие, като лаборатория, като експерти, като лекари кажете, че това не е добро или не е същото, което се продава в другите държави, да бъдат любезни да си оправят продукта.И не виждам от какво това може да ме притеснява. Ние сме жестоки към всеки един български или друг производител, когато наруши нещо. Дали продава „дупета“, както ги наричате, или не спазва стандарта. С кое нашите компании български заслужават по-лошо отношение от другите, защо?!“.Икономическият министър Трайчо Трайков пояснява, че всъщност на етикета (на продуктите, за които става дума) е ясно казано какво съдържат и за да повдигнем въпроса, трябва да сме сигурни, че това, което е вложено в продукта е по-лошо.
Найденов дава пример с компания за безалкохолни напитки, която е признала, че в България и в Румъния се прилага като подсладител изогликоза, а в старите страни членки – истинска захар. „И те казаха – да, ние сме го написали на етикета, това е така, тоест – те не оспорват резултата“.Въпросът е защо е различно и дали е лошо, че е различно, отбелязва Трайчо Трайков.В края на заседанието премиерът възлага на вицепремиера Симеон Дянков да уточни с колегите си от другите засегнати страни дали и какви действия ще предприемат те.“С една дума, може да се окаже така че всички са прави в един момент, а ние да се окажем в окото на един скандал, който не ни е нужен. В същото време пък и тези компании трябва да знаят, че българският потребител е абсолютно равен с всеки един европеец. Така че да уважаваме и себе си. Но за да уважаваме себе си и да ни уважават и другите, когато слагаме нещо на масата, трябва да няма условности“, казва в заключение Борисов.