През годините на прехода над половин милион деца са напуснали школото, преди да дочакат диплома за средно образование и после реализацията им на трудовия пазар става почти невъзможна. Това обявиха вчера от Икономическия и социален съвет (ИСС).Шефът му проф. Лалко Дулевски и заместникът му д-р Константин Тренчев представиха специална резолюция по демографските проблеми и отражението им върху развитието на нацията.Освен застаряването на населението, основен проблем пред българите е образователният, твърдят те.Според професора две трети от хлапетата са се сбогували с чина преди да завършат и основното си образование. В резултат на това в страната се е появила огромна неграмотна и неквалифицирана маса от хора, които не умеят нищо и трудно биха си намерили каквато и да е работа.
В момента над 930 000 човека са изхвърлени от пазара на труда. Европейският съюз обаче си е поставил амбициозната цел след 10 г. поне 75% от хората в работоспособна възраст да се трудят.Това няма как да стане, ако не предприемем сериозни мерки в образованието, предупреждават от ИСС.Заради липсата на квалификация и дори грамотност все повече хора ще остават на улицата. В момента от българите между 18 и 24 г с основно и по-ниско образование са близо 15% . Европейската комисия е поставила като цел всяка страна в ЕС да свали процента на рано отпадащите от училище на 10 процента. България е декларирала, че може да го намали най-много до 11%. В същото време за двете години на предприсъединителните преговори сме уверили Брюксел, че от 20% сме ги свели на 14,7%.
В Чехия и Австрия са постигнали подобен темп за 10-12 г. Не е лошо образователното министерство да проучи как точно сме направили това, за да продължим в същия дух, иронизира проф. Дулевски.Въпреки тези стратегически задачи у нас с всяка изминала година отпадат все повече деца.През учебната 2009-2010 година.19 600 ученици са се отказали безвъзвратно от уроците, като 13 500 от тях са го направили, преди да завършат VIII клас.Това е и най-големият брой деца, които не ходят на училище за последните 3 г. Според ИСС след 2 000 година над 240 000 деца са напуснали училище. Децата на гурбетчиите са 22%.Заради емигрирането на млади и образовани българи страната е загубила над 40 млрд. от пари, похарчени за образованието им и от непроизведен БВП, коментира и лидерът на КТ „Подкрепа“ и зам.-шеф на ИСС д-р Тренчев.Средно на всеки 100 човека с основно образование бедните у нас са два пъти повече, отколкото са в ЕС, коментират от съвета.
Всеки втори е завършил ВУЗ през 2020г.Пак според Стратегия „Европа 2020“ след 10 г. българите с диплома от ВУЗ трябва да станат 40% от всички млади хора. Но напук на тази цел броят на студентите у нас е намалял с 6% през последните години, показва статистиката. Според нея у нас 83,3% от висшистите се трудят, докато средно в ЕС ас 82,4% . При хората с основно образование в ЕС средната заетост е 53,4%, а у нас те са едва 40%. Което вероятно означава, че през няколкото години, прекарани в училище, те не са научили нищо полезно. Имаме определен структурен проблем, който държавата трябва да реши, смята проф. Дулевски. Заради това от ИСС предлагат нова стратегия по демографските проблеми с по-дълъг хоризонт да бъде обсъдена и приета от парламентарно представените сили. Така независимо от смяната във властта целите ще се изпълняват през годините. Акцентът обаче трябва да е не върху намаляването на населението, а върху качеството на възпроизводството му, коментира проф. Лалко Дулевски.