Банковите депозити продължават да намаляват доходността си заради лихвите, които стават все по-ниски.Последните данни на БНБ показват, че средната лихва по целия портфейл от левови депозити на домакинствата към март е 4,7% при 5,6% година по-рано.Според финансовите анализатори доходността продължава да пада и през април и май, което означава около 1,5% доходност за петмесечието.На множеството мнения за края на кризата, населението реагира със засилване на спестовността, отбелязват експертите. Свободният паричен ресурс и предпазливостта на кредитополучателите позволява на банките да свалят лихвите.
Инвестиционното сребро (стандартизирани монети и кюлчета)е лидер на българския пазар за петмесечието.При цена 41 лв. за тройунция (31,1 грама) на 3 януари т.г. към момента цената му е 48,40 лв., което означава 18% доходност, показва статистиката на експерти от първата златна борса у нас.Тази висока за българския инвестиционен пазар възвращаемост е въпреки спада в цената на белия метал през май месец. Според специалистите това е техническа корекция, която позволява на дългосрочния инвеститор да закупи все още подценено сребро.С оглед на големия ръст в цената на суровината и ограничаване на масовото включване на спекуланти на COMEX-пазара (пазара на деривативи) бяха удвоени марджините (депозираните обезпечения).Например, за да се поддържа позиция от 100 долара в сребро преди бяха необходими 5 долара депозит, сега вече депозитът е 10 долара, обясняват експертите.
Според тях това накара част от спекулантите, които нямат налични ресурси или пък такива, които нямат трайни интереси към ценния метал, да преоценят позициите си и да се изтеглят от пазара. В резултат се увеличи предлагането на благородния метал, което пък намали цената му. По данни на tsbex.bg интересът към среброто се запазва.Добра доходност за петте месеца е реализирало и златото.Стартирало в началото на годината с цена 2067 лв. за тройунция, а към края на май цената му е 2108 лв., което е ръст от 2%. Златото запазва трайна тенденцията си на поскъпване, след като през 2010 г. поскъпна с около 30%.Влагането на пари в ценни книжа, търгувани на Фондовата борса, също е доста опасно, защото от началото на годината на всеки 100 лева инвеститорът е загубил 1,45%, пресметнато през основния индекс на борсата – Софикс, отбелязват експертите.Инвестиралите в долари са загубили 4,4% от парите си, защото американската валута е намалила стойността си спрямо лева от 1,4536 лв. в началото на годината до 1,3901 лева към 23 май, казват дилърите.
Заложилите на швейцарския франк, считан за най-стабилната валута в света,са запазили книжната стойност на парите си, но не са преборили с инфлацията, коментират валутни дилъри.За петте месеца от началото на годината цената на франка в лева почти не се променила – от 1,5698 лв. – на 1,5675 лева.Сериозен спад има и при доходността от инвестициите в жилищни имоти, чиито цени, вследствие на кризата, продължават да падат.Средната офертна цена на тристаен апартамент в началото на годината в софийския квартал „Гео Милев“ е паднала от 94 000 евро на 89 500 евро, като отрицателната доходност за периода е от 5%.В квартал „Изток“ на София цената на апартаментите се е сринала с 10,5 на сто, а в „Лозенец“ – с 4%, твърдят брокерите.Спадът в доходите на средната класа е намалило и търсенето на апартаменти под наем.
В „Лозенец“ средният наем на тристаен апартамент е паднал от 485 евро на 440 евро – спад от над 8%.В панелните предградия на София цените продължават да намаляват. Например в столичния квартал „Овча купел“ само за няколко месеца наемът за тристаен апартамент е паднал от 250 на 200 евро.