Правителството утвърди подписаната на 18 март т. г. Консулска конвенция между България и Черна гора и предлага на Народното събрание да я ратифицира.Документът има важно значение за консулското сътрудничество между двете страни. Съобразен с основните принципи и норми на международното право, той ще допринесе за правното регламентиране на взаимоотношенията в консулската област и за по-качественото консулско обслужване на гражданите на всяка от страните на територията на другата. Разширяването на договорно-правната база между България и Черна гора е и необходима предпоставка за по-нататъшно успешно развитие на двустранните отношения във всички сфери, които представляват интерес за двете държави.
Консулската конвенция урежда редици въпроси като откриване на консулство, назначаване и приемане на ръководителя на консулството, статут на почетното консулско длъжностно лице, функции, които консулските длъжностни лица могат да упражняват на територията на всяка от държавите, улеснения, привилегии и имунитети, предоставени на консулството, на консулските длъжностни лица и на останалите членове на консулството, както и отказа от тях.Утвърдено беше и междуправителственото споразумение с Монголия за освобождаване от изискването за виза на притежателите на дипломатически и служебни паспорти. То беше подписано на 18 януари 2011 г.
Документът предвижда българските и монголските граждани, притежаващи валидни дипломатически или служебни паспорти, да имат право да влизат и преминават транзит през територията на другата държава без виза, както и временно да пребивават там за срок от не повече от 90 дни от деня на влизането си, в рамките на всеки 6 месеца. В случай, че те са служители в съответните дипломатически и консулски представителства или в постоянните представителства на своята държава към международни организации на територията на другата държава, безвизовият режим обхваща целия срок на тяхната акредитация.Проектът на споразумение съдържа и разпоредби, регламентиращи възможността за спиране на действието му по причини, свързани с обществения ред, националната сигурност или общественото здраве, за отказ на влизането или прекратяване на пребиваването на лица, които се считат за нежелани, за обмен на образци от действащите в момента дипломатически или служебни паспорти, както и разпоредби, уреждащи хипотезата на загубени или повредени документи.