Антъни Джей в „Управление и Макиавели“, заявява „На икономиката не й трябват счетоводители, трябват й пророци“.Представяме ви няколко счетоводители по професия, за които това се отнася с пълна сила:
8.Елизабет Арден
Дамата, която първа превръща името си в марка, създавайки нов вид реклама, всъщност се казва Флорънс Глен. В позабравените времена преди дебюта си на 5- авеню тя работела като счетоводителка в козметична фирма и именно там получила първите си познания за козметика. Тя прави истинска революция в бизнеса като разработва различни линии на една марка козметика. Елизабет Арден влиза в топ 100 на най-влиятелните жени на 20 в. на сп. Life.
7.Хърбърт Джордж Уелс
Кариерата на Хърбърт Уелс изглежда по следния начин- учи шест години в търговско училище за счетоводител, след това е помощник-аптекар, печели стипендия за Училището на науките, става учител в същото училище, след това влиза в Кралския колеж и завършва последователно биология, физика и геология и накрая всичко изброено, включително и счетоводството, се отразява в книгите му.
6.Алън Кар
Стресът никак не се отразявал добре на този иначе успешен счетоводител и той пушел непрекъснато. А когато решил да откаже вредния навик едва ли сам е предполагал каква полза ще му донесе. Алън Кар става автор на бестселър за това как да откажем цигарите и отваря клиника за лечение на никотиновата зависимост- бизнес-начинание, което му носи огромна печалба.
5.Уилям Сидни Портър
До ден-днешен биографите спорят дали Уилям Портът е бил лош счетоводител или е присвоил тези 1 125 долара, за които е пратен в затвора. Но така започна историята на разказите на О.Хенри. Той работи известно време в банка и година след напускането му се установява липсата на голяма сума пари. След редица перипетии Уилям Портър е осъден и в затвора, къде от тъга, къде от нужда, започва да пише разкази под псевдонима, с който се прочува.
4.Хайнрих Шлиман
След многобройни перипетии в живота си, Хайнрих Шлиман става счетоводител в голяма фирма. В последствие започва самостоятелен бизнес, търгувайки с Русия и печелейки от златната треска в Калифорния. Разбира се, най-голямото му постижение е, че открива това, което всички са смятали за литературна измислица – древната Троя.
3.Франк Робинсън
Счетоводителят на Джон Пембъртън бил забележителен калиграф. Именно неговият почерк с красиви окръглени букви е съхранен и до днес в логото на Coca-Cola.
2.Майер Амшел
Семейството на Майер Амшел живеело в еврейското гето във Франкфурт, а над фирмата на бащата- Амшел Моузес Байер стояла червена табела с името му. Самият Майер бил пратен да учи в Хановер в банка Опенхайм, където научил да разпознава фалшивите пари от истинските и да определя изгодните курсове. След смъртта на родителите си се връща във Франкфурт и поемата работата в обменната кантора на баща си. Става първият, който предлага размяна на германски монети с чуждестранни. А от червената табела над кантората му идва името на цялата последвала династия- Ротшилд.
1. Карл Маркс.
Някога Ото фон Бисмарк казал за Маркс, че с „този счетоводител ще се разплатим с цяла Европа“. Независимо от широкия спектър оценки, неговите идеи оказват огромно влияние на хода на историята, а през 1999 г. Би Би Си го определи за най-великия мислител на хилядолетието. По данни на библиотеката на Конгреса на САЩ Маркс е човекът, на който са посветени най-много трудове в света и човекът с най-добре проучен живот.