Лято е – време за море, плаж, слънце и…неприятен аромат на пот, който се носи из въздуха. Потенето е кошмар за нас и околните, но е необходимост за организма.
Тогава как да се преборим с неприятния ефект на потта?
Потенето – ужас за околните, необходимост за организма
Защо се потим?
Макар да свързваме потта с нещо неприятно и отблъскващо, истината е, че потенето е жизнено необходим процес за организма. Потенето изпълнява две основни функции. От една страна, то изхвърля токсините, които са се натрупали в тялото, като по този начин хидратира кожата и я запазва свежа. От друга страна, потенето помага за регулирането на телесната температура, за да поддържа тялото определен топлинен баланс и да избегне опасността от „прегряване“. Тъй като потните жлези са под контрол на нервната система, потенето зависи от емоционалното ни състояние. Най-силно влияние оказват страхът, стресът и натрупаното напрежение. Тогава неприятния за околните процес се превръща в наш помощник, тъй като успокоява нервите и регулира пулса.
Потенето – ужас за околните, необходимост за организмаТялото е покрито с два вида потни жлези. Едните получава по рождение – това са тези, които се грижат за телесната ни температура и отделянето на вредни вещества. С другите се сдобива по време на половото съзряване и изпълняват вторична функция – изпращат сексуални сигнали към противоположния пол и понякога превръщат потенето в естествен афродизиак.Има случаи, когато потенето може да алармира за неврологични проблеми и хормонални нарушения. Ако се потите повече, може да страдате от хиперхидроза (засилено изпотяване в определени части от тялото). В обратния случай, ако рядко се потите, може да има нарушения в топлинните процеси в организма и има реална опасност от топлинен удар.
Какво представлява потта и защо мирише?
Потта е прозрачна течност, която с времето придобива специфичен мирис. Съдържа големи дози вода, соли, багрила, известно количество урея и амоняк. Именно на своя състав потта дължи както аромата си, така и някои от помощните си функции. Потните жлези се отварят по повърхността на кожата с помощта на пори и изхвърлят изпомпаната от тялото течност. Току-що избилата пот не мирише! Когато обаче не успее да се изпари достатъчно бързо и се застои по кожата, тя започва да излъчва отблъскващи ароматни сигнали. Мирисът се подсилва още повече, когато бактериите по кожата започнат да разграждат потните капки. Тогава най-доброто решение е да се освежите, като си вземете душ.
Най-важното е да намерим начин да се преборим с бактериите, които се лепят по кожата ни всеки ден. Как да стане това:
* Най-силният ни помощник срещу аромата на потта е личната хигиена. Препоръчително е да взимате душ сутрин и вечер, за да отмиете както вредните вещества от кожата си, така и неприятните ароматни следи, които са оставили.
* Изберете правилния дезодорант. Макар всички да изглеждат еднакво на стелажа, всъщност имат различни действия. Абсорбиращите дезодоранти поглъщат миризмата, а други пречат на разлагането на потта. Но какъвто и да е дезодорантът, той няма да ви помогне, ако вече сте се изпотили. Най-добре се пръскайте с него след баня, но не се обличайте веднага, за да може да попие в кожата.
* Дрехите също оказват влияние. С по-свободни дрехи, шансът да се изпотите и потта да се задържи по вас е по-малък. Избирайте по-леки и естествени материи, за да се чувства тялото ви комфортно.
* Редовно се епилирайте. Епилацията е не само е част от добрия външен вид, но и още една възможност да се предпазите от бактерии и запарване на кожата (сериозни предпоставки за неприятен мирис).
* Използвайте натурални средства. Лавандулата, лимоновата трева и розмаринът имат дезодориращо действие, освежават кожата и блокират размножаването на бактериите.
Тъй като с потенето организмът губи доста вода, има опасност от обезводняване. Ето защо лятно време, когато се потим най-много, е добре да имаме под ръка бутилка със студена вода. А за да си върнем изгубените соли, които организмът изхвърля с потта, лекарите препоръчват да пием повече подсолен айрян или да включваме таратора по-често в дневното меню
Христина Спасова