Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Европа

Холандски музеи продават експонати, нямат пари

Световният етнографски музей в Ротердам планира да продаде африканските и американските си експонати, за да покрие нуждата си финансиране, предизвикана от икономическата криза в Европа и подготвяното съкращаване на държавните субсидии за изкуствата от 2013 г., предаде Ройтерс. Музеят в Ротердам е един от няколкото холандски музея, които са под натиск да набират средства, и обсъжданите идеи варират от „осиновяване“ на известни експонати до отваряне на хотел на територията на музея.

„Ще продадем цялата африканска колекция и колекцията от двете Америки и ще запазим само главните експонати в останалата част от колекцията ни, за да наблегнем на азиатското изкуство. Набраните средства ще бъдат внесени в банка“, каза директорът на ротердамския музей Стенли Бремeр. „Ако следите ситуацията в Европа, ще видите, че може да възникне проблем до пет-шест години. Затова изготвяме план да сме колкото се може по-самостоятелни финансово“, добави той. Холандското правителство заяви, че държавните субсидии за изкуствата и културата ще бъдат намалени с 200 млн. евро и ще станат 700 млн. евро, считано от 2013 г. Властите отбелязаха, че в бъдеще музеите трябва да осигурят 17,5 процента от приходите си от нови източници или партньори.

Африканската колекция на Световния музей в Ротердам е една от най-старите в Европа и включва експонати, събрани от холандски търговци през XIX в. „Това би била огромна загуба за Холандия. Трябва да направим така, че тези експонати да останат в Холандия“, каза Стeвeн Енгелсман, председател на Фондацията за етнографска колекция в Холандия, която представлява осемте етнографски музея в страната. Музеят за историята на науките и медицината Бурхаве в Лайден също може да бъде принуден да продаде експонати, тъй като е застрашен от закриване. Колекцията на музея включва първия уред за бъбречна диализа в света, конструиран от холандски лекар през Втората световна война, както и някои от първите микроскопи в света, датиращи от XVII в.

vesti.bg