Лечебните свойства на пчелния мед и продуктите, производни от него, са известни отдавна в традиционната медицина. Ето някои състояния на организма, при които той може да се използва като алтернативна форма за облекчаване и дори лечение:
При безсъние
Една супена лъжица мед се консумира 30-40 минути преди лягане.
При проблеми със стомаха и червата
При язвени болки и гастрит с повишена киселинност медът трябва да се приема на гладен стомах (два часа и половина преди хранене или три часа след него), като се разтворят 30-35 г в чаша топла, преварена вода. За да се избегнат киселините, медът може да се приема с мляко. На тези, които имат понижена киселинност, се препоръчва да приемат меда 5-10 минути преди хранене.
При сърдечно-съдови заболявания
При исхемична болест на сърцето, миокардит, нарушение на сърдечния ритъм, хипертония най-удачно е да се консумира горски мед, а също и мед с глог, мента или лавандула.
Дневната доза е от 50 до 90 г, разпределена на 3 до 5 приема за деня. Необходимо е да се приема по този начин в течение на 1-2 месеца, като най-добре е другите сладки храни да бъдат изключени от хранителния режим.
Преимуществото на пчелните продукти пред лекарствените се състои в това, че медът е способен да нормализира кръвното налягане – повишава ниското и понижава високото.
Маски и масажи с мед
При масажите и маските се получава двоен ефект – медът изтегля токсините от организма, а витамините, микроелементите и другите полезни вещества, които той съдържа, попадат в него. Затова резултатът от такива козметични процедури е здрава и еластична кожа. Освен това, медът се прилага ефективно за корекции на фигурата и за лечение на целулита, но тези процедури най-добре да бъдат правени при специалист. В домашни условия може да се приготви лесно маска за лице: на предварително почистената кожа на лицето се нанася мед, държи се 20 минути и се измива с топла вода.