Днес все по-често в магазините може да се види следната сцена: детето иска някаква играчка, а майката му обяснява, че е криза, няма парички и покупката трябва да се отложи за друг път. Подобни възпитателни диалози са водени и преди кризата, но в настоящия момент те са особено важни. Вие искате детето ви да има всичко – за да може неговото детство да бъде по-добро от вашето. На всички, които страдат от угризения на съвестта, трябва да напомним, че превръщайки детето в пълноценен партньор и планирайки с него разходите, вие ще му позволите то да се почувства като пълноправен член на семейството и главното – ще изградите у него правилно отношение към парите.
На първо място обаче преразгледайте собственото си отношение към парите. Много млади семейства свикнаха да живеят “на широко”, но едва оправят баланса в семейния си бюджет. Месечните разходи за храна, жилище, детска градина, дрехи, празници и т.н. – те просто са безкрайни и затова в условията на икономическа криза всяко семейство трябва да се замисли за намаляването им. В този процес задължително трябва да участват и децата.Семействата, които изпитват финансови затруднения, трябва да предприемат следните важни стъпи за оздравяването на семейния бюджет:
Всекидневен отчет
Купете се малък бележник и записвайте в него всички похарчени суми за деня. След месец направете подробен преглед на сумите, които сте похарчили и се опитайте да разберете от какво можете да се откажете, за да намалите разходите си. След като свикнете с този своеобразен отчет, можете да го сведете до веднъж седмично.
Сравнение на цените
Предложете на децата забавна игра: в продължение на две седмици да събират рекламни материали за различните търговски вериги. Запознайте се със стоките, които се продават с намаление и купувайте от тях. Съвсем скоро ще усетите как ще поевтинее вашата потребителска кошница.
Научете детето си да бъде разумен потребител
Учете го да сравнява цените на дрехите, играчките. Купете му желаната играчка от евтин магазин, а разликата в парите му я предоставете като “джобни”. Детето трябва да се научи да икономисва от дребните и незначителни неща, за да може по-късно да си купи нещо скъпо и стойностно. Гледайте на това като на една домашна игра, която със сигурност ще бъде от голяма полза и за вас.
Хранене се у дома
Навикът за хранене в ресторанти и кафенета е обвързан с много средства. Ако родителите казват, че за много неща нямат пари, но веднъж седмично ходят в скъп ресторант, детето трудно ще оцени ситуацията.Кой е казал, че обядът у дома е по-малко интересен, отколкото в ресторанта?! Ако децата искат хамбургери и пържени картофки, това може да се направи и у дома – не по-лошо от “Макдоналдс”. За тази цел можете да купите и цветни пластмасови чинии и дребни играчки за подарък . Всичко това пак ще ви излезе по-евтино. И накрая, напълно вероятно е новите традиции да се харесат повече от старите.
Достъпни развлечения
Помислете какво интересно можете да направите у дома с подръчни средства. Играчката, направена от майката или бащата, е много по-ценна за детето от всяка друга скъпо струваща играчка. Първо, тя е единствена, неповторима и вълшебна. Второ, тя ще донесе на всички много положителни емоции от времето, прекарано заедно за нейното изработване. Направете робот от голяма кутия, започнете да попълвате албум на желанията… Освободете фантазията си и ще видите колко радостно ще бъде детето от вниманието, което му отделяте.
Забравете за угризенията на съвестта
Родителите трудно отказват на децата си сладолед, играчка, шоколад. Ако откажат на детето си те се възприемат като свидливи хора и егоисти. Не отказвайте на детето си – научете го да чака. Не забравяйте, че ако незабавно удовлетворявате и най-малките му желания, вие го лишавате от умението да мечтае и да се радва.