Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Светът

Авиопревозвачите в ЕС обезщетяват и за неимуществени вреди

При отмяна на полет пътниците могат при определени условия да искат, наред с обезщетението за претърпените имуществени вреди, и за неимуществени вреди. Това гласи решение на Европейския съд в Люксембург, което пряко засяга и българските потребители авиопревозвачи и потребители, съобщи днес БТА.В решението на съда се уточнява, че всеки пътник на територията на ЕС може да иска обезщетение поради отмяна на полета, когато самолетът е излетял, но по някаква причина е бил принуден да се върне на летището на излитане и този пътник е бил пренасочен към друг полет. Пътниците могат да искат възстановяване сумата на билетите или премаршрутиранe в случай на отмяна на полет. Докато чакат следващ полет, авиокомпанията трябва да им осигури необходимите грижи (настаняване в хотел, храна, напитки и телефонни обаждания).

Когато полетът е отменен без или с много кратко предупреждение и не са налице извънредни обстоятелства, пътниците имат право и на обезщетение в предварително определен размер, който зависи от разстоянието на планирания полет. Понятието „отмяна“ не трябва да се разбира единствено и само като хипотеза, т.е. когато съответният самолет изобщо не е излетял. Полет не се приема за извършен, когато самолетът е излетял, но след това се е върнал в летището на излитане без да е достигнал определения в маршрута краен пункт на пристигане.

Необходимо е съдът на ЕС да проучи индивидуалното положение на всеки един от превозените пътници, тоест да се провери дали по отношение на съответния пътник е налице отказ от първоначалния план за полета, за да се установи и прецени дали е налице „отмяна“ на полета. В този смисъл, за да се направи заключението, че полетът е отменен, изобщо не е необходимо всички пътници, които са запазили място за първоначално предвидения полет, да са били превозени с друг полет.

Понятието „допълнително обезщетяване“ позволява на националния съд да присъди при предвидените в националното право условия обезщетение за неимуществената вреда, произтичаща от неизпълнението на договора за въздушен превоз. Следователно това „допълнително обезщетяване“ е начин пътниците да бъдат обезщетени за цялата имуществена и неимуществена вреда, която са претърпели поради неизпълнението от въздушния превозвач на неговите договорни задължения въз основа на националното законодателство, постановява съдът на ЕС.

На свой ред, когато даден превозвач не изпълни задълженията за помощ (възстановяване стойността на билета или премаршрутиране към крайния пункт на пристигане, поемане на разходите за прехвърляне от летището на пристигане до летището, за което е направена резервацията) и за поемане на дължимите съгласно регламента разходи (за храна и напитки, настаняване в хотел и телефонни обаждания), пътниците във въздушния транспорт могат да упражнят правото си на обезщетяване.

livebiz.bg