С приближаването на финала на първия сезон на Седем часа разлика изглежда, че много от загадките в сериала ще останат без отговор. Големият въпрос, повдигнат от главният сценарист на проекта, Любен Дилов-син, е кои са хората от истинския живот, които стоят зад някои от главните персонажи в сюжета.
От позицията на дългогодишния си опит както в шоубизнеса, така и в политиката, Дилов-син има достъп до много повече информация от средния български писател. Ето защо може да се допусне, че той си позволява да стъпи на основа, по-широка от обичайната, и да преплете познати „герои на прехода“ и не толкова популярни случки от истинския живот на хора като висши съдии, подкупни магистрати или „бели якички“.
Другото водещо име като автор на сюжета, Милена Фучеджиева, пък е емигрант в САЩ повече от две деситилетия, дивжейки се в кръговете на по-специфичните български среди – писатели, певци и актьори. Ето защо някои от персонажите по американската линия също са базирани на познати имена.
САЩ
Нина Роси – Соня Васи
Най-очевидният паралел, заявен открито от екипа, е този между героинята на Алекс Раева – Нина Роси, и известната през 90-те плейбой-моделка с вкус към музиката Соня Васи. Сходството е не само в имената. И героинята, и нейният прототип имат къщи в Лос Анджелис. В сериала имотът е подарен от български бизнесмени със спорна репутация. Подозрения за същото има и към Соня Васи.
Избата – Механата
Заведението, в което се развива основната част на сюжета в Ню Йорк, също е базирано на реално съществуващо място. Става дума за българския клуб Механата, елементи от чийто интериор почти дословно повтарят този на Избата. Разликата е, че на сцената на Механата действително се пее и свири, докато засега в Седем часа разлика мястото не е особено оживено. За сериала Фучеджиева е подменила идентичността на заведението от място за партита в свърталище на комарджии, нарко-пласьори и руски мутри. Сюжетът рядко показва мястото като активен нощен клуб. Сайтът на Механата можете да видите тук.
Боян Стоев – Сашо Димитров
Героят на Малин Кръстев също е базиран на действително лице. Това е собственикът на Механата – Сашо. Подобно на екранния си образ Боян Стоев той е имал обсесия по хазарта. За разлика от него обаче той няма дългове към руснаци. „Обикновено е обратното“, коментира той пред емигрантски сайт.
Бай Юнал – Хасан Ибрахимов
Друг относително лесен за разпознаване персонаж е този на Бай Юнал. Биографията му е почти дословна с тази на известния Хасан Ибрахимов, българин с помашки произход, чиято дъщеря е съпруга на холивудската звезда Том Ханкс. Емиграцията, бизнесът с бакалски стоки, както и настояванията на прочутото семейство на Ибрахимов, преименувал се на Алън Уилсън, да се дистанцира от произхода си почти напълно се припокриват. Статия с тези разкрития публикува неотдавна вестник България днес. Алън/Хасан почина преди две години в САЩ.
БЪЛГАРИЯ
Милото – Младен Михалев – Маджо
Ексцентричната мутра с настояще на ерудиран бизнесмен Милото е образ, почти изцяло базиран на Младен Михалев – Маджо. Неслучайно Милото се казва Михаил (както го нарича Таня Стоева в сериала.) Идеята за персонажа е изцяло на Любен Дилов – син, който смята Маджо за един от „умните“ сред водачите на родния сенчест бизнес, защото успява да се запази не само жив, но и вън от затвора. Ролята е изиграна брилянтно от Калин Сърменов.
Християн Стоицев
Персонажът е плод на въображението, но е събирателен образ на някоклко засега анонимни депутата с хомосексуална ориентация. Истината е, че в българската политика до момента няма толкова трагичен герой, който да излезе и заяви пред цяла България зависимостите, в които е държан заради предпочитанията си.
Светлана Стефанакова – Светослава Тадаръкова
Напористата журналистка и майка на Тео също е събирателен образ, базиран върху няколко лица от екрана. Като герой тя е построена основно върху Светослава Тадаръкова, откъдето идва съответствието в имената.
Лука Карлов – Андрей Луканов
Очевидната игра на думи – или в случая на имена – води до лесна асоциация на персонажа на Ангел Георгиев – Ачо с бившия премиер и водеща фигура в БСП Андрей Луканов. Като изключим тези търсени съвпадения, както и бекграунда на героя, той е по-скоро поредния образ, обединяващ в себе си по-скоро тип хора, отколкото търсещ буквални прилики със застреляния преди 15 години политик.
Таня Стоева – Галина Солакова – Вера Чочкова
Според сайта razkritia.com прототип на най-любопитния персонаж във филма – Таня Стоева, е съдийката Галина Солакова. Доскоро тя бе съдия във Върховния административен съд. Името на Солакова бе замесено в няколко журналистически разследвания. Според публикация на вестник Седем, съпругът й – Румен Солаков, е бил особено близък до скандалния съдия и уволнен като шеф на Софийския градски съд Светлин Михайлов. Солакова председателстваше и петчленния състав на Върховния административен съд, върнал ген. Веселин Пенгезов на ключово място в Софийския апелативен съд. Името му се свръзва със скандала с евтини имоти в Приморско миналата година.
Вера Чочкова
Другия версия за това кой стои зад образа на Таня Стоева води към съдия Вера Чочкова. Героинята на Ваня Цветкова е назовавана във филма като „съдийка на мутрите“, близка до политиците в Парламента. Именно Чочкова постанови невиността на братята Маргини. Свидетел по делото бе… Маджо. Чочкова оправда и бившия кмет Стефан Софиянски, което доведе до просволутата му фраза, че е „единственият доказано некорумпиран политик в България.“ Тя оневини и бившият зам.-министър в МВР Раиф Мустафа по обвинения в подкуп. По-късно той бе осъден от друг магистрат.
Финалът на първия сезон на Седем часа разлика е на 18 декември с двоен епизод. Вторият сезон ще стартира през пролетта, разкриват още от сайта tv-bulgaria.com.