Ни училища, ни църква, ни спортен център искат хората от инициативния комитет „Изгрев“. Вчера те се срещнаха със съветниците от комисията по архитектура, за да възразят срещу плана за улична регулация на квартала. Аргументите срещу проекта на практика бяха представени от граждани, чиито имоти ще бъдат пряко засегнати от изграждането на инфраструктура в района. Тъкмо поради това те не успяха да убедят местните депутати. Във фокуса на дискусията отново се оказа бул. „Варна“.При около 2900 имота в района постъпилите възражения са 528. Само 112 от тях се отнасят до бул. „Варна“ и са отхвърлени. Изцяло уважени са 52 възражения, а частично – 60, посочи арх. Лиляна Куцарова, шеф на общинската архитектурна дирекция. Експертният съвет е дал становище, включително и по 10 от възраженията, подадени след изтичането на срока. Съветниците също бяха категорични в целесъобразността на булеварда.Бул. „Варна“ е с общоградско значениеТой не решава проблемите само на кв. „Изгрев“, коментира Таня Парушева от ПП „Движение Нашият град“, която оглавява архитектурната комисия. Инициативният комитет е извадка от хората, през чиито имоти минава магистралата, отчете на свой ред Станислав Иванов от ГЕРБ.
Оказа се обаче, че противниците на плана скачат не само срещу бул. „Варна“, а и срещу отредените в проекта сгради за обществено ползване.Магистралата минава само през 274 имота, но освен него са заложени по 3 училища и детски градини, 10 000 кв. м магазини, църква, спортен център. „Изгрев“ е квартал, функционално обособен за жилищни нужди. За какво са ни тези обществени сгради при 2821 имота, попита Диана Босева, председател на инициативния комитет.
Планът е за улична регулация, той отрежда, но по отношение на строителството има напълно пожелателен характер, разясни главният архитект на общината Петър Йорданов. Следя проблема от 2009 г. и не спирам да се изненадвам, че вместо да подкрепяте развитието на „Изгрев“, искате да си остане същият. Варна се разраства, а при липсата на ясни параметри за улична регулация как да има инициатива от страна на хората, зачуди се Владимир Тонев от „Нашият град“. Представители на инициативния комитет искат не повече от 6 метра за улица, така че само да могат да се разминат 2 коли. А къде остават тротоарите?! Бул. „Варна“ ще гарантира например бързото предвижване на хората от „Владиславово“ до здравните заведения по бул. „Христо Смирненски“. Трасето е безспорно нужно, категоричен бе Тонев. Той припомни, че именно заради значимостта си пътната артерия е заложена още в градоустройствения план от 1982 г. Тогава в района имаше само земеделска земя, подхвърли обаче Босева. Земята и сега е земеделска, а всички постройки са с временен статут, контрира я общинският съветник.Порязани бяха и представените аргументи срещу хода на процедурите по приемането на плана. Босева подчерта, че едничката надежда на хората е имотите им да бъдат отчуждени час по-скоро. Аз самата вече строя другаде, за да осигуря децата си, призна председателката на инициативния комитет.След като изслушаха всички гледни точки, съветниците решиха да гласуват проекта на следващото си заседание. Дотогава администрацията ще трябва да изготви писмен отговор на постъпилите въпроси по бюрократичните процедури относно плана