Да се наказват със затвор тези водачи, които по непредпазливост причинят смърт на пешеходна пътека или спирка, ако избягат от местопрестъплението, не са правоспособни да шофират, минат на червен светофар или карат с превишена скорост над 50 км/ч от допустимите. Такива промени в Наказателния кодекс ще изготвят до седмица депутати от ГЕРБ стана ясно на дискусия в парламента с роднини на загинали при катастрофи, на която присъства и вътрешният министър Цветан Цветанов. След това се очаква в рамките на месец те да бъдат приети от парламента.Такива промени в Наказателния кодекс ще изготвят до месец депутати от ГЕРБ стана ясно на дискусия в парламента с роднини на загинали при катастрофи, на която присъства и вътрешният министър Цветан Цветанов.
Шефът на вътрешната комисия в Народното събрание Анастас Анастасов представи поправките в Наказателния и наказателно-процесуалния кодекс.„Така направените промени няма да дават възможност да се преминава към по-леко наказание, особено от лишаване от свобода. Една от основните причини за настъпване на пътни произшествия в България, и то с най-тежкия резултат, това е агресивното поведение на пътя и превишената скорост”, изтъкна Анастасов. „Няма проблем към тези квалифициращи състави да бъде добавено и превишаване на скоростта с 50 км/ч над разрешената в даден участък от пътя”, уточни той. Относно въпроса с възможността за напускане на страната се предвижда и ще бъде направено предложение, в което да се допълни текста. По думите му тази забрана вече ще може да се налага и за непредпазливо престъпление, приключило със смърт.
„По отношение на споразумението изрично предвиждаме в чл.381, ал. 2, в този текст споразумение не се допускаше само за тежки умишлени престъпления, като те са изрично изброени в закона, предвиждаме споразумение да не се допуска и по чл. 342 и 343 от Наказателния кодекс”, допълни Анастасов.България е на първо място в Европа по брой загинали на пешеходни пътеки, коментира по-рано днес председателят на Управителния съвет на Българска асоциация на пострадалите при катастрофи Владимир Тодоров. „Това, което се наблюдава масово, особено в малките населени места, сега пролетно-летния сезон, често компанията, която пие на една маса, решава да се премести в друго заведение, т.е. има едно мълчаливо съгласие човек, който е употребил алкохол, да шофира. В крайна сметка много често, когато стане катастрофа с такава пияна компания, шофьорът остава жив, загиват спътниците”, заяви Тодоров.В края на миналата седмица от МВР съобщиха, че започва проверка на състоянието на пешеходните пътеки в страната. Целта е те да бъдат приведени в съответствие с изискванията, утвърдени със заповед на министрите на вътрешните работи и на регионалното развитие и благоустройството Цветан Цветанов и Лиляна Павлова.