Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 25.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Бизнес

Пазари „ЕАД” е прекратило договорните си отношения с „Общинска охранителна фирма”

Проблемите относно договорните отношения на „Пазари”  ЕАД и „Общинска охранителна фирма” бяха разгледани на днешната комисия по „Собственост и стопанство” в Община Варна. Председателят на съвета на директорите Димитър Енчев представи пред общинските съветници положението, в което се намира „Общинска охранителна фирма”. Той заяви, че през месец април  „Пазари” ЕАД  е изпратило уведомително писмо със срок от 1 месец предизвестие, че прекратява договора с охранителното предприятие, причините обаче остават неясни. По думите на Енчев „Общинска охранителна фирма” е разбрала, че „Пазари” ЕАД са въвели частна охранителна фирма, но без да е обявен конкурс за това. На заседанието на комисията не присъстваха представители на „Пазари” ЕАД, които да запознаят  общинските съветници с договорните отношения между двете фирми. Николай Недков даде предложение да се изиска информация от дружеството за това, какви са икономическите причини за случилото се, както и да се представят за разглеждане договорите между двете предприятия. Крайното решение на местните парламентаристи беше да се свика комисия по „Собственост и стопанство” следващия вторник, където да бъдат изслушани бордовете на директорите и на двете фирми.

Общинските съветници разгледаха годишния финансов отчет, баланса и отчета за приходи и разходи на „Ученическо и столово хранене” ЕАД. Дружеството е с печалба от 76 хил. лв за предходната година, като няма банкови заеми и други задължения. По данни на прокуриста  Петър Кадънков дружеството е осигурило храната на общо 8 000 деца, като от началото на миналата година се е добавило още 1 хранене пред деня, с което храненията в детските градини стават общо 4. За координиране дейността на дружеството и спазване законовите изисквания за качеството на храната отговарят медицински лица. Петър Кадънков уточни още, че предприятието е преминало 1200 проверки, от които само 2 са имали малки забележки.

Дискусия сред съветниците предизвика обсъждането на годишния отчет на ДКЦ „Чайка”. На заседанието присъства управителят на лечебното заведение д-р Манушева, която каза, че е готова с оздравителната програма на ДКЦ „Чайка”, но общинските съветници ще разгледат програмата на следващата комисия, за да могат по-обстойно да се запознаят с плана на д-р Манушева. Тя запозна съветниците със състоянието на лечебното заведение като към момента задълженията към НАП и НОИ са в размер на 335 669 хил. лв. Д-р Манушева уточни, че доста от задълженията на предприятието са наследени, но въпреки това тя характеризира ДКЦ „Чайка” като коректно и лоялно работещо дружество, което осигурява грижите на един голям варненски район. Д-р Манушева каза, че 85% от задълженията са инвестирани в работни заплати. След това нейно изказване се намеси д-р Станев и сподели  мнението си в качеството си на финансист. Той уточни, че не съществува икономическо понятие инвестиция в работна заплата и за това той счита, че управителката на дружеството е подведена от екипа, с който работи. Той каза още, че в последните 6 години и 8 месеца  мениджмънтът на ДКЦ „Чайка”  е лош и трябва да се намери начин това да се промени. От ноември месец 2010 година лечебното заведение се управлява от д-р Манушева, като през този период то е на загуба със 140 000 лв. Съветниците приеха отчета на ДКЦ „Чайка”, но гласуваха „против”  освобождаването от отговорност на управителя  д-р Манушева.

Деница Герчева

barometar.net