Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Т. Кръстев: Пернишкият университет ще стане международен център за европейско образование

Европейският политехнически университет осъществява връзката между бизнеса, образованието и науката. Политиката му е насочена към привличане на студенти от други страни, но с внимание и към българските, казва за Frognews.bg президентът на университета.

интервю на Ана Кочева

– Г-н Кръстев каква е целта на Международния Студентски Фестивал „Green light“, който беше организиран от Eвропейския Политехнически университет в гр. Перник?

 – Една от целите е Европейският политехнически университет е да се развива като международен център за европейско образование. В България много се говори за необходимостта от качество на висшето образование и за достигане до резултатите и ефективността в създаването на добри специалисти на европейските университети, но реалността е далеч от желаното. Нашият университет се старае да прилага добри практики при създаването на общности за споделяне на европейски ценности и идеи, като пътят към това  е чрез организирането на събития като фестивала „Green light”. Така се постига и още една цел, а именно –  да се популяризира висшето образование като среда, в която се срещат младите хора на полето на науката и на полето на веселите и запомнящи се преживявания. В тази връзка по време на фестивала се състоя и студентска научна сесия и студентска кръгла маса по инициатива на Националното представителство на студентските съвети, където  се обсъди модела на либералното образование. Реши се организирането на инициативи по четири основни приоритета – развитие на модел на ключовите компетенции, определяне на учебните практики с висока добавена стойност и застъпването им в учебните планове и програми, прилагането на матричен модел за достоверна оценка на нивото и степента на овладяване на компетенциите; и достъп до високо качество без социални бариери.

– Както казахте, същевременно вие сте домакини и на конференция с участие на учени, представители на водещи компании, работещи в научни и бизнес организации, както и студенти. Кои са най-изявените и какво целите с този форум?

 – Във форума взеха участие изтъкнати специалисти от различни държави във всяко от направленията, в които се работеше. Освен това Европейският политехнически университет сътрудничи с Виваком, Майкрософт, Хюлед пакард, Сименс. Работи с лаборатории и институти на БАН. Бизнесът и учените участват в нашия Академичен съвет и в програмните съвети. Така се осъществява връзката между бизнеса, образованието и науката. Т.е. търси се практическата връзка между това, което предлагаме като знание, очакванията и изискванията на бизнеса и качеството на научния подход. Всички международни фирми, с които работим имат центрове извън страната, което дава възможност и за практика на нашите студенти. Да не забравяме, че политиката на университета е насочена към привличане на студенти от други страни, с внимание към българските студенти също. Научният форум има за цел образованието, науката и бизнеса да се срещнат, да обменят идеи, практики и да споделят потребности. А къде по-добре това може да стане на терена на амбициозната младост в Европейския политехнически университет.

  – Традиционен ли ще е фестивалът, имате ли намерение да го правите ежегодно?

 – Фестивалът ще бъде организиран ежегодно. Студентите, които участваха, дадоха идея даже всяка година, различен университет щафетно да поема инициативата.

 –  Всъщност колко студенти имате вече?

 – За 2 години в Европейският политехнически университет учат 307 студенти, от които 240 – бакалаври и 67 магистри, което го нарежда на първо място по интерес на студенти към него за периода, в който е създаден. Трябва да се подчертае, че обучението в него е на английски език, че пропадават наистина значими имена на съответните специалности и че има въведени много иновативни подходи в процеса на преподаване и оценяване, с което университета се отличава и реално постига качество на образователния процеса.

 – А кои са най-предпочитаните ви специалности?

 – Най-предпочитани засега са специалностите строително инженерство и бизнес администрация. Набират скорост архитектурата и зелена енергетика, а от тази година имаме нови силни програми по социология и психология.

 –  Ще предоставяте ли възможност вашите най-добри студенти един ден да станат и преподаватели в Eвропейския Политехнически университет в гр. Перник?

 – Европейският политехнически университет е най-младият университет в България и се създава с усилието на изтъкнати специалисти от специалностите, в които обучава. Целта е техният опит постепенно да се предаде на бъдещето поколение преподаватели, което ще поеме традицията и ще продължи развитието на универститета. Всеки, който има качества, ще бъде разпознат от нас в името на успеха.

http://frognews.bg