Над 68 са намерените мъртви делфини по плажовете от Бяла до Царево това лято, съобщават от Регионалната инспекция по опазване на околната среда и водите, цитирани от burgasinfo. От Инспекцията съобщават, че само за август подадените сигнали за мъртви делфини са 30. Труповете, от видовете афала, муткур и обикновен делфин, са намирани във всички крайбрежни общини в териториалния обхват на инспекцията.И трите вида са защитени и са включени в Закона за биологичното разнообразие, който забранява тяхното обезпокояване, преследване, улавяне, избиване, както и вземането на намерени мъртви екземпляри. Причинената жестокост или умишлено умъртвяване на гръбначни животни се преследва по Наказателния кодекс.
От Инспекцията съобщават и за множество сигнали за пострадали птици заради започналата есенна миграция. Поради факта, че не са добре укрепнали, те претърпяват различни злополуки.Общо 26 бедстващи птици са изпратени за лечение в Спасителния център за диви животни в Стара Загора. Там се лекуват 11 бели щъркела, 4 градски лястовици, 3 бързолета, 3 чухала, 2 керкенеза, 2 щиглеца и къдроглав пеликан.
През август са задържани два екземпляра от вида зелена игуана, използвани за атракция и правене на снимки в централна градска част на градовете Китен, Приморско и Созопол. Те са дадени предписания за предоставяне на документи за произход. До изтичане срока на предписанието животните са настанени в спасителния център на Зоологическа градина – София. През юни пък в курортния комплекс в Слънчев бряг е отнета от собственика малка маймуна от вида Зелена морска котка на възраст около 7 месеца, защото стопанинът й я ползвал отново за атракция. Тя е настанена в зоопарка в гр. Кнежа.
През юли в Бургас експерти от РИОСВ, при съвместна проверка с представители на Българска Фондация „Биоразнообразие“, БДЗП и Регионален музей Бургас, иззеха и изложени в Поморие препарирани екземпляри от защитени видове.В заведение за хранене са намерени две мечи кожи, кожа от дива котка, препарирани дива котка, скален орел, бухал, мишелов, забулена сова и нощна чапла. За такива нарушения се налагат глоби от 100 до 5 000 лева за физически лица и от 500 до 10 000 лева за юридически лица и еднолични търговци. Законът предвижда отнетите в полза на държавата мъртви екземпляри да бъдат предоставяни на учебни заведения или музеи за попълване на сбирките им.
dir.bg