Законът за предучилищното образование предвижда децата да се социализират по-бързо, това каза Лилия Христова на свиканата днес в ГЕРБ-Варна пресконференция на варненските народни представители. Тя уточни, че предучилищното образование за деца на 4 годишна възраст ще има за цел те да се адаптират по-бързо към заобикалящата ги среда и не трябва да се разглежда като училище, а като начин децата да се приобщят към връстниците си и по-лесно да комуникират помежду си. Народният представител Лилия Христова каза още, че законът ще влезе в сила от 2016-2017г., като така има достатъчно време родителите да се запознаят с функционирането му. На следващо място тя подчерта, че след дискусии се е стигнало до решението държавните училища да останат държавни, а общинските да продължават да бъдат в управление на общината. Депутатът уточни, че в началото на следващата година ще се организира дискусия за посоките и проблемите в професионалното образование във Варна, а към 1 май 2013 трябва да се направи ревизия на остарелия закон за професионалното обучение и да се регламентират отношенията между профилираните училища и бизнеса. Очаква се младите специалисти да получат подкрепа от бъдещите си работодатели, като тя трябва да има изражение и в осигуряване на техническо оборудване в училището и в провеждане на стажове. Това е становището на училищните ръководства с профилирано обучение за икономическия сектор. Тя даде пример с Министерството на земеделието и храните, където няма разчети за необходимостта от кадри в селското стопанство по региони.
Лилия Христова заяви пред журналисти, че след много преговори народните представители са успели да издействат 1 млн лв. за нова спортна зала в СОУ „Елин Пелин”, като предстоят и разговори относно сходно спортно съоръжение в СОУ „Найден Геров”. Общо 430 хил. лв са отпуснати за реконструкции на Механотехникума във Варна, Транспортното училище и професионалната гимназия по икономика “Д-р Иван Богоров” , това стана ясно още на свиканата пресконференция. По думи на Лилия Христова политиката на ГЕРБ е ориентирана и към социалната дейност. Тя спомена проблема с ТЕЛК за деца с трайни увреждания, където се налага през 3 години да се набавя необходимата документация, която да констатира заболяванията на децата. Това се оказва доста отежнен механизъм, тъй като голяма част от заболяванията за перманентни и няма подобрение за децата във времето, каза още Христова. Това е и причината, поради която трябва да отпадне изискването за 3-те години и децата с трайни заболявания да бъдат освободени от документалните изисквания. Лилия Христова подчерта, че има идея за изграждане на нощни центрове за деца и възрастни хора. Центровете ще имат за цел да помагат на семейства, които трябва да оставят за няколко дена възрастен или детe.
По време на пресконференцията думата взе и народния представител от ГЕРБ Варна Емил Радев, който заяви, че предстоят промени в закова за процесуалния кодекс в съда, както и промени в закона за отнемане в полза на държавата на незаконно придобито имущество. Новият режим ще гарантира, че всички потърпевши ще бъдат овъзмездени. На следващо място той спомена и закона за нотариусите и нотариусната дейност, според който се предвиждат глоби за всички нотариуси, които извършват нерегламентирани дейности. Народният представител Емил Радев засегна и темата, касаеща регистрирането на много хора на един адрес, което по негови думи е практика по време на избори. Новият регламент предвижда да се издават документи, с които ще се доказва за какво време хората, регистрирани на адреса ще живеят на него. Варненският народен представител засегна и закона за публично-частното партньорство, който в последствие предвижда държавата и общините чрез обществени поръчки да провеждат процедури по публично-частно партньорство в областите на архитектурата, транспорта, здравеопазването и др. Това по думи на Емил Радев ще има за цел подобряване състоянието на бизнеса. Той уточни, че законът е нов не само за България, но и за ЕС.
Деница Герчева
barometar.net