Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 27.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Арт

Смолян остана без театър

Със заповед на министъра на културата се закрива Сцена “Николай Хайтов” в бившия родопски драматичен театър в града, пише smolyanpress.net. Финалът на смолянския театър е факт, защото преди години той бе преструктуриран от отделна структура в сцена под шапката на Драматичен театър – Пловдив. В резултат на тогавашното решение на културното ни министерство, сградата и всички движими и недвижими активи на бившия родопски драматичен театър бяха прехвърлени от държавата на община Смолян, заради искане на местната управа. Издръжката на театъра била в размер на 240 000 лв на година, а продадените билети – едва 60 000 лв. От наем на сградата общината получавала едва 12 000 лв.

Припомняме, че сградата на бившия родопски драматичен театър е втората по големина сцена в страната и се нарежда след тази в НДК.

Трупата и персонала, който до момента е работил в театъра е получавал по 140 000 лв. работни заплати на година. Официално Смолян остава без театрална трупа от днес. Ръководството на Драматичен театър Пловдив организира вчера среща с 18-членната група и обслужващ персонал на заличената сцена, за да им предложи работа в драматичния театър в Пловдив. Всички, които откажат поканата, ще бъдат съкратени, подчерта директорът на пловдивския театър Кръстю Кръстев. “Светът днес” припомня, че с предписание № 11682 от 05.04.1951 г. на Комитета за наука, изкуство и култура към Околийския народен съвет — Смолян е формиран полупрофесионален среднородопски театър. На първото заседание на художествения съвет, състояло се на 13 април 1951 г., театърът е наречен Родопски Народен Театър. Негов първи директор е Райчо Гаврилов.

Сградата на Родопски драматичен театър е построена през 1984 година и е уникална като мащаб и архитектура на територията на страната. Според класация на САБ тя е в двадесетте най-добри сгради на столетието. Проекта на проф.арх. Стефан Попов (Професор на Международната академия по архитектура) печели Награда на Американския институт по архитектура — „Специален приз“ на Третото световно биенале за архитектура в САЩ — 1985 г.

В своята 55 годишна история значими имена в българския театър са раздавали таланта си на сцената на театъра в Смолян, сред които актьорите (по азбучен ред) Бончо Урумов, Венелин Пехливанов, Елена Начева-Лафазанова, Елена Баева, Елка Михайлова, Златина Тодева, Иван Балсамаджиев, Илка Зафирова, Кирил Варийски, Кръстю Лафазанов, Маргарита Дупаринова, Майя Остоич, Мая Новоселска, Никола Тодев, Продан Нончев, Стоян Пепеланов, Цветана Манева и много други. Сред режисьорите (по азбучен ред) Александър Морфов, Андрей Чапразов, Асен Шопов, Бина Харалампиева, Богдан Сърчаджиев, Борис Панкин, Борислав Чакринов, Вили Цанков, Енчо Халачев, Йордан Саръиванов, Крикор Азарян, Леон Даниел, Любен Гройс, Теди Москов, Юлия Огнянова и много други.

До днес театърът разполагаше с три зрителни зали, дигитално звукозаписно студио, дърводелско, железарско и шивашко ателиета, ателие за изработване на рекламни материали.
worldtodaybg.com