Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 24.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Бизнес

Лицензът на ЧЕЗ под въпрос

Върховната административна прокуратура ще предложи да бъде открито производство за отнемане на лиценза на ЧЕЗ заради открити системни нарушения. Един от мотивите е отчитане на три месеца, както и нарушаване на Закона за обществените поръчки от страна на дружеството. Освен това при подмяната на електромерите не са съставяни констативни протоколи.Няма изградени трайни механизми, които да способстват ясен и точен контрол от ДКЕВР по отношение на инвестиционните процеси в ЕРП-тата. Документацията за тези разходи е само документална. Много рядко се извършват проверки на място. Това заяви Красимир Найденов от ВАП по време на пресконференция в Съдебната палата.

Той обясни, че проверката на прокуратурата е започнала на 12 февруари, след самосезиране от страна на Върховна административна прокуратура. Още на следващия ден са влезли в ДКЕВР, като периодът, който обхваща проверката е от 1.01.2012 – 1.01.2013.Важна цел на прокурорите е била да се изясни как българинът може да защити правата си, когато счита, че те са накърнени. За проверявания период са постъпили 2038 жалби на граждани. До момента има решение само по 188 от тях, което е по-малко от 9%. По този начин се възпрепятства пътя им на движение, тъй като няма решение на Комисията и затова не може да се обжалва и пред ВАС, обясни още Найденов.

От прокуратурата са надушили откъде идва проблемът с високите сметки на хората, а именно, че всяко едно от ЕРП-тата има просрочия при отчитането. Според решение на Комисията от 13 октомври 2008 година, отчитането на сметките за потребената енергия става месечно.
Тук е голямото нарушение, тъй като Комисията не е осъществила достатъчно контрол върху спазването на това решение, обясни още Найденов и добави, че в Общите си условия ЕРП-тата не са отразили това протоколно решение на комисията за месечно отчитане. Повечето проверени случаи са установили, че завишението е от 32 до 41 дни, уточниха още от прокуратурата.

След констатираните резултата от ВАП са изготвили и предложение до комисията – за всеки случай да се състави констативен протокол, акт за административно нарушение и да се търси административна отговорност. Санкцията е от 20 хиляди лева до 1 милион лева за всеки констатиран случай. До момента ДКЕВР не е контролирала изпълнението на своите решения и ние се опитваме да се създаде механизъм, по който те да бъдат катализирани, заяви Найденов. В хода на проверка са установени редица слабости в контролната дейност на ДКЕВР, свързани с контрола по приемане на инвестиционните разходи, коментира Георги Камбуров от ВКП.
news.bg