Десетки се събраха в подкрепа на журналиста Борис Митов пред Съдебната палата, който бе призован на повторен разпит в Софийска градска прокуратура, предаде репортер на БГНЕС. Някои от гражданите пред палатата носиха лепенки на устата си. Журналистът от Медиапул /Mediapool/ е разпитван заради публикацията му, уличаваща висши магистрати в нарушение на правилата за използване на специални разузнавателни средства /СРС/. По време на първия разпит прокурорът е настоявал да научи източниците на журналиста, което е в разрез с журналистическата етика и Европейската конвенция за правата на човека и основните свободи, която гарантира правото на журналистите да запазват в тайна своите източници.
По-малко от десетина минути продължи този път посещението на журналиста Борис Митов в градска прокуратура. Те са го извикали да им предостави документите за неговата статия. А той е написал, че няма как да им ги предостави, тъй като вече не разполага с тях. След като в петък бе предупреден, че носи отговорност при лъжесвидетелстване, днес прокурорът е уточнил пред адвокат Доковска, която защитава Митов, че всъщност не е имал предвид това, само го е бил прочел, защото журналистът няма статут на свидетел по тази проверка. Адвокат Доковска е обяснила документите ги има по делото и могат да си ги изискат. Казала му е, че са разсекретени, а прокурорът отговорил, че не знае дали са разсекретени. Така предупреждението за разгласяване на държавна тайна се оказа с дата петък – 5 април.
„Оказа се, че не ме е предупреждавал по чл. 290, както ме предупреди в петък, тоест за лъжесвидетелстване, защото аз нямам статут на свидетел и няма как да ме предупреждава по този член, но в петък ме накара да го напиша в обяснението си, че знам за тази отговорност по чл. 290“, заяви Митов. Той мисли, че за него казусът с прокуратурата е приключил. Поне това личало от изказванията на градския прокурор Николай Кокинов. Самата проверка на прокуратурата обаче щяла да продължи и ще установява какво се е случило, дали има разгласяване на държавна тайна или не.
Владимир Йончев смята, че едва ли колегите ще се уплашат точно от този натиск. „Ако се стигне до някакви по – сериозни действия и по – сериозна репресия, тогава гилдията наистина ще прояви голяма солидарност“, каза журналистът, който бе сред дошлите да протестират с лепенка на устата. Според него всичко, което се случва с колегата от Mediapool ще стигне до никъде. „Общо взето до поредна констатация за лошата правосъдна система и за изключително ниското ниво на свобода на словото“, посочи той.
БГНЕС припомня, че става въпрос за материала на Борис Митов, озаглавен „Българският „Уотъргейт“: А кой ще проверява проверяващия?“. В материала става дума за публично известни факти от работата на заместник-градския прокурор Роман Василев, които излязоха наяве по време на процеса в Софийския градски съд (СГС) по делото за подкуп срещу бившия министър Николай Цонев, Петър Сантиров и Тенчо Попов. Делото е явно и фактите по него стават известни по време на откритите съдебни заседания.