Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 25.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Марио Варгас Льоса: Четящите хора са по-трудни за манипулиране

Четящите хора са много по-трудни за манипулиране, заяви перуанският писател Марио Варгас Льоса, който беше удостоен с титлата Доктор хонорис кауза на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Като носител на Нобелова награда за литература, той коментира важната роля на книгите и четенето за развитието на обществото, предаде БТА. Благодарение на литературата сме излезли от пещерите и сме стигнали до звездите, отбеляза именитият писател. Според него четенето ни позволява чрез културните различния на всяка нация, да разберем, че все пак имаме едно общо равенство – човешкото чувство, и то се проявява във всяка една добра литература.

Марио Варгас Льоса заяви, че литературата помага и да опознаем богатството на собствения си език. Без нея дори любовта не би достигнала онзи фин израз чрез романтиката и еротиката, смята писателят. „Без литературата любовта щеше да е примитивна, просто сексуално действие. Когато затворим книгата, разбираме колко е беден светът. Защо ежедневнието не е като в приказните истории? Защо в реалността го няма това разнообразие? Вярвам, че можем да придадем живот на тези светове чрез фантазията. Няма по-продължителна фикция в живота от литературата – тя ни дава възможност да пътуваме в пространството и времето“, цитира го „Дневник“.

По думите му, четящият човек има и по-малко предразсъдъци. Затова призова, колкото и да са заети в ежедневието си, всички да се опитат да намерят време за книгите. Литературата не е просто хоби като играта на карти, четенето е едно участие на интелект и емоция. Тя помага да се докоснем до други светове и да обогатим собствения си живот, заяви Марио Варгас Льоса.

Той добави, че литературата възпитава така необходимия критичен дух към реалния живот и именно затова всички авторитарни и тоталитарни режими са били недоверчиви към нея:  „Литературата е опасност за режимите, които казват, че животът е добре устроен. А действителността никога няма да бъде добре устроена, никога няма да може да отговори на всички желания и апетити“. Според него интелектуалците имат задължение да участват в живота на хората и да допринасят за демократично общество и за езика на политиците, за добър език, креативен, без клишета, защото езикът на политиците трябва да служи за казване на истини, не на лъжи, цитира го  БГНЕС.

„Интелектуалците трябва да бъдат защитници на свободата. Свободата е най-важна, за да има интелектуален и креативен живот. Литературата без свобода е една фикция. В моменти на криза, когато липсва перспектива и рационалност, се намесват интелектуалците“, заяви нобеловият лауреат. По-рано пред журналисти той заяви, че няма демокрация, която може да бъде жива, да се запази и усъвършенства и то ежедневно, ако няма активен културен живот. „Важно е да имаме образователна политика, която стимулира четенето, да бъде част от живота на семейството и на обществото. Ако родителите не четат и децата не виждат книги вкъщи, литературата ще се превърне в нещо маргинално и мисля, че това ще има много отрицателни последици и от институционална гледна точка, от гледна точка на демокрацията“, каза писателят.

Творчеството на Марио Варгас Льоса, който е член на Испанската кралска академия, му е донесло престижни награди за литература на испански език, между които наградата „Сервантес“, наградата „Принцът на Астурия“, а през 2010 г. му е присъдена Нобеловата награда за литература. Варгас Льоса е автор на 17 романа, преведени на различни езици.

dnevnik.bg