Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 23.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Европа

Управлението се отваря, информацията ще се чете свободно в интернет

Централната и местна администрация ще публикуват в интернет цялата публична информация, която събират по силата на нова директива, гласувана днес от Европейския парламент в Страсбург. Евродепутатите приеха с 486 гласа „за“, 62 „против“ и 10 „въздържали се“ компромиса, постигнат от Ивайло Калфин, който е докладчик на Европейския парламент по темата и така дадоха зелена светлина за въвеждането на новите условия за достъп до събирана от публични власти и културни институти информация.

“ Общественият сектор е най-големият източник на информация. Затова всичко, което се решава във връзка с тази информация и с обществения сектор, има отражение от една страна върху прозрачността на управлението, като дава възможност на гражданите да видят какви са мотивите, когато се взема едно или друго решение. От друга страна, тази информация има силно пазарно влияние и ще даде възможност да се противопоставяме на монополи, на злоупотреба с пазарно положение“, заяви Ивайло Калфин.

Приетите днес от парламента поправки в Директивата за повторната употреба на обществената информация създават общи правила за предоставяне на информация от обществения сектор. Всички публични документи ще могат да бъдат използвани повторно. Разширява се полето на приложение, като освен данните, събирани от централната и местната администрация, ще се включат и дигитализираните документи на библиотеките, музеите и архивите. Информацията ще се предоставя в машинно четими формати безплатно или срещу цена, покриваща само разходите за обработка. Създава се и механизъм за бърза реакция при жалби за отказ от информация.

Пазарът на повторното използване на обществени документи и информация в ЕС в момента се изчислява на 28 млрд. евро годишно, а според Европейската комисия промените в режима ще генерират допълнително 40 млрд. евро годишно в европейската икономика. Положителният ефект ще е най-силен в малките и средни фирми, които не разполагат с възможности да събират самостоятелно такава информация.

Става въпрос за отваряне на достъпа до събирана от публичните органи информация като карти и скици, статистически данни, метеорологични сведения, топографски и инфраструктурни данни, както и информация, получена от финансирани с обществени средства проекти, дигиталните сбирки на библиотеките, музеите и архивите. Чрез данните могат да се предлагат нови услуги като информация в реално време за разписанията на обществения транспорт, за движението на такситата, финансови и топографски услуги, както и данни за търговските дейности и за градското и пътно планиране.

Създават се ясни изисквания и срокове за договорите за екслузивни права на достъп, които властите могат да сключват за ползването на събираните от тях сведения. Новите правила ще влязат в сила през 2015 г. „България не бива да чака този срок, защото колкото по-бързо ги въведем, толкова по-бързо ще усетим ефекта от отварянето на управлението“, заяви Ивайло Калфин.

barometar.net