Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Иван Портних: Моята цел е превръщането на Варна в зелен град

Един от основните фактори за определяна на качеството на живот в един град е наличието и състоянието на зелените площи, както и по принцип наличието на зеленина. Варна има както уникални дадености в това отношение, така и наболели проблеми. Затова ясно и открито излагам основните моменти от моята програма. На първо място по този въпрос поставям Морската градина. Тази перла сътворена от Антон Новак, този символ на Варна, в последно време от място за отдих и рекреация се превърна в арена на сблъсък на отделни интереси. Благодарение на усилията на ГЕРБ, беше приет ОУП на Варна, с който бе гарантирана зелената система на Варна. Беше наложена абсолютна забрана на застрояване в Морската градина, както и в Ботаническата градина. Единствените изключения в Морската градина, касаят предвидения терен за нова зоологическа градина на града, както и логопедическата детска градина. По този начин беше поправена, доколкото е възможно, една меко казано „грешка“ допусната 1994 г. от тогавашния министър на културата, когато от Историческото ядро на Морската градина е откъсната местност Салтанат, а по-късно парцелите в нея биват реституирани. Наблягам на тези факти, за да знаят варненци от какво изходно положение трябва да започнем новата битка за връщането на Морската градина и Аспарухвския парк на жителите на града.
Ще наложа тотална забрана за движение, паркиране и престой на МПС на територията на морската градина. Това ще е първото ми действие като кмет, ако бъда избран. На цялата територия на парка ще могат да се движат само автомобили със специален режим на движение (полиция, пожарна, бърза помощ), както и превозните средства, които поддържат парка. Единствените изключения, за които би могло да се помисли, е за автомобили, доставящи храна на животните от зоопарка и делфините в делфинариума или декори и оборудване за Летния театър. Това обаче ще става при строг регламент, за да не се допусне изключенията да станат практика. Знам, че ще възникне конфликт с бизнеса там, но знам също, че паркът е преди всичко място за отдих и разходка. Моята лична кауза е да „върна морската градина на варненци в цялостния й вид“. Това ще е доказателство, че съм кмет на всички варненци и интересите им поставям над всичко.
Тук е мястото да кажа, че следя внимателно темата за референдума за съдбата на Морската градина. Подкрепям допитването до хората като начин за постигане на обществен консесус по важни за обществото проблеми.
С това обаче ангажиментите ми в никакъв случай не се изчерпват. Това, което предвиждам, е да се търси финансиране, както по европейски програми така и със средства на общината да се подобри обликът на целия парк – алеи, осветление, паметници. Също така ще се бъде направено обследване на дърветата, за да се установи тяхното състояние, както и ще бъде изготвен дългосрочен план за подновяване и обогатяване на растителността в парка. Именно с тази цел Морската градина беше включена в зоните на Интегрирания план за градско възстанвяване и развитие над, над който работим през последните месеци. В този план влизат приоритетните проекти, които ще получат финансиране през следващия програмен период на ЕС 2014-2020 година. Това е начинът, по който да осигурим средства за подмяна на остарялата разстителност и да възложим проект за парково благоустрояване и на „новите“ територии на Морската – на север от Шокъровия канал: Салтанат, Св. Никола, Горчивата чешма, Долна Трака. От друга страна поддръжката на алеите (в сегашното им състояние, може би е по-добре да говоря за възстановяване) и осветлението, е на пълно по силите на местния бюджет.
Реда в парка ще бъде възложен на общинската полиция, за което ще бъдат организирани денонощни патрули. Обществена тайна, че вечер там се събират групи, които след употреба на алкохол и други вещества, нарушават реда в парка, вандалстват, а така също има случаи на нападения и грабежи. Ще работя тези неща да останат в миналото – не се иска много за това, само добра организация и воля. Морската градина е за тези, които искат да се насладят и вкусят от красотата й. Всички останали субекти или са на заден план или просто нямат място там. Това важи и за другите паркове както Аспаруховския, Ботаническата градина, парка в кв. Владиславово и т.н.
За да се запазят градинките и зелените площи, включително и тези в междублоковите междублоковите пространства, ще бъде изработен генерален план на зелените площи в община Варна – на тези, които са останали след тоталната липса на контрол за изпълнението на компенсаторните програми за озеленяване на строителите. Ако в годините на строителния бум в града те бях изпълнявани, при толкова много нови сгради Варна трябваше да е китна градина! А сега вървя по малките улички в центъра – Гръцката махала, под Синия пазар и непрекъснато се натъквам на цели карета с нови сгради и без нито едно дърво – улица „Райко Жинзифов“ е емблематичен пример за това. За в бъдеще площите за озеленяване няма да могат да се преобразуват легално и нелегално, както и да се използват за неприсъщи им цели, като например паркинги и сметища. За контрол ще разчитам както на общинските органи, така и на гражданското общество в града и на гражданското самосъзнание на варненци. Ще има нулева толерантност към нарушителите.
Дърветата по улиците са другата болна тема. За тях почти никой не говори, докато някое не падне и не направи поражения, не застраши нечий живот. Да не говорим за стотиците отсечени поради старост и болести липи, кестени, тополи, чиито дънери стърчат и пречат да се подмени падналото дърво с ново. Само защото нямало средства да се наеме фирма, която да махне дънерите. Затова ще бъде направено обследване на дърветата по всички улици и булеварди. Ще бъде изработен план за периодично им третиране с препарати, отрязването на клони, а при необходимост и премахването на опасни дървета, като този план ще бъде публично достояние. Ще бъде направен анализ какви видове дървета са подходящи, съобразно почвено-климатичните условия в града, устойчивост в градска среда и предизвикване на алергии у хората. Съобразно това периодично ще бъдат засаждани нови дървета. Целта е зеленината в града в следващите години да бъде увеличена.
Активно ще работя и за създаване на нови паркове и по възможност за разширение на съществуващите. Първото, с което ще се заема, е паркът „Галата“. В началото на годината започна процедура по прехвърляне на военното поделение в квартал Галата на община Варна с цел превръщането му в парк. Този процес започна с активното съдействие на вицеадмирал Пламен Манушев – тогава зам.-областен управител, а по настоящем – депутат от ГЕРБ. Ще вложа необходимите усилия успешно да довърша това начинание. Амбицията ми е до края на настоящия мандат това да стане любимо място за отдих и почивка на варненци с изграждане на алеи, осветление и цялостно облагородяване на района. Главната цел е превръщане на Варна в зелен град. Знам, че тази кауза, ще продължи да държи будно гражданското общество в града. Знам, че нямам и ден отсрочка за решаване на тези наболели проблеми.

Иван Портних – кандидат за кмет, издигнат от ПП ГЕРБ