Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Любопитно

Варна сменя облика си с европари

Подобряване на инфраструктурата, ремонти и реконструкция на редица обекти, развиване на общинските здравеопазване, образование, култура, икономика. Това са част от дейностите, залегнали в Интегрирания план за градско възстановяване и развитие на Варна за периода 2014 – 2020 година. Документът беше приет от общинските съветници от пет комисии към местния парламент. Заседанието започна с минута мълчание в памет на митрополит Кирил. Интегрираният план е разработен по проект, финансиран по Оперативна програма „Регионално развитие“. Стойността му е 666 млн. лв. Документът е условие за кандидатстване за инфраструктурни проекти за следващия програмен период. Той представлява съвкупност от проекти, инвестиционни намерения, които ще се прилагат в предварително определени зони. Тези зони ще бъдат три типа – с преобладаващ социален характер, с потенциал за икономическо развитие и с публични функции и висока обществена значимост.

В основата на стратегическите цели на плана са залегнали проблемите и потенциалът на града. В него е отчетена липсата на връзка между бизнеса и образователната сфера, както и нуждата от развиване на икономиката, привличане на инвеститори и разкриване на нови работни места. Приоритет са въвеждането на високи технологии и повишаване имиджа на Варна.

Мерките, които проектът предвижда да се вземат, са свързани с подобряване на инфраструктурата, общественото обслужване, енергийната ефективност, развиването на града като туристическа и културна дестинация. При разработване на документа са взети под внимание и препоръки от неправителствени организации. Той ще остане отворен за предложения, отпадане или добавяне на проекти. За реализацията на плана ще следи работна група с широко представителство. Документът включва осем основни панела: градска среда, енергийна ефективност, икономическо развитие, спортна, здравна, социална, образователна и културна инфраструктури.

С най-голям дял на финансиране е зоната с обществени функции, която включва обекти в „Аспарухово”, „Приморски” и „Одесос”. За нея са отпуснати 313 млн. лв. За социалната зона за въздействие са заделени 78 млн. С особено важно значение е икономическата зона. Проектът предвижда да се развие територията, разположена западно от Западна промишлена зона, като се продължи ул. „Кракра”.

По проекта за интегриран градски транспорт е заложена реконструкция само на улична мрежа, която обслужва обществения транспорт. Приоритетно ще бъде ремонтиран бул. „Цар Освободител”. Той включва и съоръжения за шумова защита, както и изграждане на велоалеи и паркинги за велосипедисти. В плана е заложено и изграждането на високотехнологичен бизнеспарк, както и прединвестиционно проучване за втори мост над „Аспарухово”. Предвижда се строежа на 10 паркинга в „Одесос” и „Приморски”. В културната сфера предстоят ремонти на сцена „Филиал”, реконструкция на Летния театър и др. По предложение на Николай Джагаров от БСП ще се търсят варианти за строителството на библиотека във Варна. Миглен Тодоров от „Атака” пък поиска да се проучат възможностите за ремонт на автогарата.

dariknews.bg