Близо 300 редки монети и няколко християнски кръста откриха археолози при разкопките на средновековната крепост Кастрици край Варна, съобщи БНТ. И тази година екипът се ръководи от проф. Валентин Плетньов, но с ограничени средства от бюджета на Регионалния исторически музей във Варна. Археолозите проучили 7 сгради от крепостта Кастрици и открили, че някъде в средата на 14-и век голямо земетресение разрушило постройките и принудило хората да се преместят по-високо и навътре в сушата.
И тази година археолозите не успели да стигнат до отдавна търсената църква, за която предполагат, че се намира в крепостта. Въпреки това новите находки са изключително ценни – две редки монети от времето на Йоан Тертер, други няколко – пробити, сечени от българския цар Тодор Светослав – вероятно за женски накит. Намерени са и 130 монети с лика на влашкия воевода Влад I Узурпатор, част от ритуална чаша, множество кръстове, сребърни грошове от румънските земи, както и турски монети от времето на Сюлейман Великолепни, отличаващи се с високо качество на среброто.
През 16-и век се е търгувало основно със зърнени храни и дървен материал се е изнасял основно, от България са изнасяли венецианци и генуезци зърно, ечемик, жито, мед, пчелен восък, а са внасяли луксозни стоки. Сведения за крепостта Кастирици има от 1321 година. Тя е защитавала Варна от север, използвана е като пристанище и през Османския период. Заради активната търговия тогава, всяка година специалистите намират там съкровища и големи количества старинни монети.
trud.bg