Светлозара Христова, културолог и член на екипа „Варна 2019” разговаря с Vlastta.com след представянето на формуляра на Варна като град-кандидат за Европейска столица на културата 2019 г. Кандидатурата на нашия град бе подадена в Министерство на културата на 18 октомври 2013г.
Може ли да ни разясните какво представляват програмите „Засади бъдеще” и „ Среда на доверие”?
Това са две от общо петте програми на проекта Варна 2019. „Засади бъдеще” е дългосрочна инициатива. Нейният основен фокус е неформалното образование, алтернативните модели на обучение чрез изкуство. Наша цел е да бъдат подкрепяни проекти, които ще развиват бъдещите публики на културни събития (творчески ателиета за деца, младежи, студентската общност във Варна). „Среда на доверие” разширява още повече мащаба като включва абсолютно всички граждани и гости на града. Тук можем да очакваме интересни интерактивни инициативи в градското пространство, които биха привлекли тези общности.
Ще ни дадете ли пример?
Един такъв добър пример, финансиран от Община Варна в подкрепа на кандидатурата на града за Европейска столица на културата тази година, беше проектът на арх. Борислав Игнатов „Огледало-култура” – арт инсталацията на входа на Морската градина. Целият проект беше изграден чрез непрекъснатото въвличане на гражданите – от събирането на дисковете за изграждане на конструкцията, през тестването на модела до нейното окачване.Това е един добър пример за културен проект, базиран на принципа на участие на общността. Такъв тип проекти създават положително отношение към града, но по-важното сплотяват самите граждани.
Какво включва резидентната програма или по-точно казано, „Гостоприемно море”?
Гостоприемно море е програмата, която ще подкрепи създаването и продуцирането на проекти от всички сфери на изкуствата. Програмата предвижда стартирането на резиденции във Варна. Резидентната програма е чудесен формат, който е слабо познат и неразработен в България. В рамките на една резиденция могат да бъдат поканени или селектирани чрез конкурс артисти от страната и чужбина, които в рамките на месец, три или половин година да работят върху свой проект като след това техният проект има публична презентация. Резиденциите са много добра възможност за местната сцена да обмени опит и нови идеи със свои колеги, както и да намери нови творчески партньорства с артисти от цял свят.
На каква фаза е мобилният проект „МоТо”?
Мобилна точка за културни контакти или „МоТо” е проект, чиято първа фаза се финализира тази година. Това беше курсът за архитекти и дизайнери, които да предложат визията на нашата мобилна точка. Към момента сме в процес на реализация на самата конструкция на МоТо. Следващата година ще стартират отворени покани за проекти на артисти на национално и международно ниво, които след селекция ще изградят културната програма на МоТо. МоТо ще бъде нашата подвижна сцена, ще можем да го видим както в Морската градина, така и в Аспарухово, Владиславово и останалите квартали на Варна. Идеята е да стигнем до всяка една градска общност чрез културни проекти и инициативи както за най-малките, така и за най-възрастните.
Припознават ли се идеите от варненци?
Документът, който създадохме се опитва да отчете до колкото е възможно всички гледни точки на гражданите. Процесът по изготвяне на кандидатурата на Варна премина през серия от работни срещи и дискусии с местните културни оператори (независими артисти, директори на културни институти, мениджъри, куратори и т.н.), с директорите на училищата, гимназиите и университетите, с представители на туристическия бранш и бизнеса, с отделни граждани. В този смисъл се надяваме културната ни програма да бъде припозната като добра основа,върху която в активен диалог с артистите и гражданите на Варна да разработим културния календар с конкретни проекти и инициативи. Към момента обратната връзка, която получаваме е изключително окуражителна и вдъхновяваща.
Как се изгражда доверие чрез култура?
Сигурно трудно, но ние не се фокусираме върху трудностите. Приемаме ги като предизвикателство и вярваме, че добрата енергия, която генерирахме дотук с подаването на апликацията (всеки може да разгледа документа на страницата на кандидатурата на Варна www.varna2019.bg) е само началото от един процес на регенерация на живота в град Варна. Варна може да бъде едно щастливо вдъхновяващо пространство, в което да избереш да живееш и да отглеждаш децата си. Вярвам, че доверието е нещо, което трудно се изгражда, лесно се губи, но културата би могла да бъде чудесния път и начин да си го върнем.
vlastta.com