С цел популяризирането на кандидатурата на Варна за Европейска столица на културата 2019 сред посетителите и екипажите, участващи в регатата „Тол Шипс”, Секретариатът на „Варна – кандидат за Европейска столица на културата 2019” и дирекция „Култура и духовно развитие” към Община Варна, съвместно с организационния комитет на SCF Black Sea Tall Ships Regatta и дирекция „Образование, младежки дейности и спорт”, обявяват конкурс за създаване на скулптура/инсталация в зоната на Пристанище Варна.
Европейска столица на културата (ЕСК). Обща информация.
„Европейска столица на културата” (накратко по-долу ЕСК)е уникално по своята същност програмно събитие. То е катализатор на културно и социално – икономическо развитие на градовете, появата на модерни културни течения и популяризирането на традиционната култура сред народите на Европа.
Всяка година две държави имат право да бъдат домакини на Културна столица на Европа. Титлата се присъжда за една година, като събитието продължава от 1ви януари до 31ви декември на съответната година. Градовете, избрани за европейски столици на културата, представят чрез своите културни програми, богатството и разнообразието на европейските култури. Започнала през 1985 г., инициативата се превръща в едно от най-престижните и мащабни културни събития в Европа.
Събитието ЕСК е замислено с цел да допринесе за сближаване на европейските народи. То оказва и ярко културно и социално-икономическо въздействие. През годините това събитие се доразвива, без да губи първоначалния си замисъл: да подчертава богатството и разнообразието на европейските култури и техните общи черти, да насърчава по-доброто взаимно опознаване между европейските граждани и да подхранва усещането за принадлежност към една и съща европейска общност.
През 2019 г. град от България, заедно с град от Италия, ще бъде домакин на събитието „Европейска столица на културата”. Градовете от съответната държава, която има право да домакинства инициативата, се конкурират на състезателен принцип, без значение от тяхната големина, географско положение и профил. Това допълнително стимулира градовете да покажат най-доброто от себе си, както и да подобрят своя имидж в очите на своите граждани и пред Европа. Състезанието за спечелване на титлата започва 6 години преди събитието и се състои в два етапа: на преселекция и на крайна селекция. Проектните предложения на кандидатите се оценяват от специална комисия в състав от 13 члена. Седем от тях се избират от европейски институции ( двама души от Европейския парламент, двама — от Съвета на ЕС, двама — от Комисията и един — от Комитета на регионите), а другите шест са независими членове номинирани от България. Повече информация можете да намерите на официалния сайт www.ecoc2019bulgaria.eu
Варна – кандидат за ЕСК 2019.
Целта на кандидатурата на Варна за престижната титла е градът да се превърне в Европейска и световна културна сцена, плод на успешни партньорства и съвместни проекти. Титлата ще бъде изключително предимство за града и околностите при кандидатстване с проекти по структурните фондове на ЕС, а по силата на действащата практика, българското правителство също ще включи приоритетно в инвестиционните си проекти редица обекти в избрания град и регион. Новите проекти ще създадат предпоставки за поява на нови работни места, съживяване на различни производства и услуги, както и повишаване на качеството и квалификацията на човешките ресурси и увеличаване на инвестициите, където се появява ролята и наместния бизнес.
Досегашният опит в 27-те европейски столици на културата показва голяма възвръщаемост на вложените средства и подобряване на градската среда. Какъвто и да е резултатът за всеки от пре-селектираните български градове, сред които е и Варна, ползите ще са безспорни. Културните и творчески индрустрии придобиват така нужния им днес престиж и обществено признание. Културата се превръща в приоритет и тема на редица обществени дискусии за оформянето на дългосрочни стратегически цели за развитие на града и региона. Повече информация на сайта www.varna2019.bg
barometar.net