Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 23.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Интервю

Иван Портних: След „ТолШипс“ – посрещаме 48 круизни кораба без атрактивна морска зона. Докога?

– Господин Портних, преди дни приключи SCF Black SeaTallShipsRegatta 2014, каква е равносметката след финала?
– Община Варна бе организатор от българска страна на тази изключително престижна проява и равносметката ни е за добре свършена работа! Над 300 000 души посетиха регатата, дори променливото време не успя да понижи градуса на настроението, с което варненци и гостите на града се включиха в събитията. Фейсбук бе залят от снимки на ветроходи и усмихнати хора – каква по-добра реклама от това? Регатата зареди Варна с положителна енергия и емоции,доказахме за пореден път, че сме „Бряг на вдъхновението“ – мото, което движи кандидатурата ни за Европейска столица на културата 2019. Затова приехме като заслуженапозицията на организаторите от STI, че при следващо провеждане на регатата в Черно море, Варна – вече по право, трябва да бъдеотново домакин на най-красивите ветроходи в света! Това е изключително висока оценка и за нашата работа, за града и за България като морска дестинация! Затова благодаря на всички, които положиха много труд за реализацията на това събитие. Признателен съм и на доброволците – тези 70 момичета и момчета, които денонощно бяха на пристанището, за да бъдат в помощ на екипажите и посетителите.

– Бяхте анонсирали, че очаквате зоната от Морска гара до 2-ро кейово място на пристанището да бъде отворена и превърната в атрактивна зона. Защо това не стана факт?
– Отговорът знае вероятно управата на пристанището. Аз мога само да припомня, че още в началото на 2013 г. държавата бе осигурила около 3 млн. лв. за ремонт и отваряне на зоната. Не знам защо това бе спряно по-късно, още повече, че този проект не бе самоцелен, а обвързан с ремонта на пешеходната зона, който общината реализира в момента. Т.е. ако отварянето на тази част на пристанището бе станало факт, днес ние щяхме да посрещнем регатата „ТолШипс“ при едни много по-добри условия. И не само ветроходите – преди дни говорих с началника на Морска гара кап. Евгени Игнатов, който обяви, че очаква 48 круизни кораба във Варна! Това е отлична новина за бизнеса, защото тези кораби ще докарат поне 50 000 туристи. С друго самочувствие бихме ги посрещнали, ако зоната море – бряг бе превърната в модерно място за отдих и развлечения. Сега круизните кораби идват заради международната конюнктура, но ако имахме възможността да посрещнем тези туристи в по-приветлива среда, нямаше да бъдем случайна дестинация, а щяхме да имаме шанса да влезем в програмите на големите круизни компании. На всички вече е ясно, че пристанище Варна Изток е изиграло ролята си и буквално пречи на развитието града. Стойностни прояви като „ТолШипс“, идеята за провеждане на изложението за водни спортове „Гранд Павоа“ и др., доказват колко необходима е тази зона да бъде превърната в атрактивно място за отдих за гражданите и гостите на града. Нямам обяснение защо това се бави!

– В края на април министър Данаил Папазов обяви визията на министерството на транспорта за новия интермодален терминал, който би трябвало да бъдеизграден на мястото на ромското гето „Максуда“. Това крачка към отваряне на зоната ли е?
– Преместването на порт Варна Изток с 2-3 километра от сегашното му място обезсмисля идеята за развитие на града в най-красивата му част бряг – вода. Всички сме свидетели на километричните опашки от тежкотоварни камиони, чакащи за пристанището, когато настъпи зърнената кампания – ул. „Девня“ става неизползваема за варненци през това време. По всички международни критерии и тенденции в развитите държава, всяка община „изтласква“ далеч от града пристанищната дейност, с цел обособяване на паркове и предоставяне на свободен достъп до тези прекрасни части. Примери като Док ленд в Лондон, старите докове в Ливърпул, в Стокхолм са красноречиво доказателство как тези зони стават най-атрактивните на града. Така или иначе реализацията на този проект ще отнеме години. Не виждам причина градът през този период да остане запушен към морето. Още повече, че общината вече започна активна работа по облагородяване на района – инвестираме над 3 млн. лв. в паркинг, който вече е готов, в ремонтите на Малките терми и на ул. „ 8-ми ноември“, която ги свързва с Големите римски терми. Работим, движени от идеята тези уникални паметници на културно-историческото ни наследство да бъдат лесно достъпни за туристите. През есента ще бъде обновена и връзката на Термите с централната пешеходна зона – по ул. „Сан Стефано“ и „Преслав“. Щеше да бъде чудесно тази обновена градска инфраструктура да бъде свързана и с отворената зона на порта, поне в частта от Морска гара до 2-ро кейово място.

– Зоната не бе отвореназа „ТолШипс“, вярвате ли, че ще стане факт скоро?
– Ако Варна има лоби – би трябвало да стане. Все пак и премиерът Пламен Орешарски бе избран като депутат от Варна, и в кабинета има двама варненски министри – Анелия Клисарова и Данаил Папазов. Надявам се, че те ще помогнат за бързото решаване на съдбата на тази важна за града зона. За да нямаме поводи за притеснение при следващото домакинство на „ТолШипс“.

trud.bg