Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 24.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Светът

Селена Гомес страда от автоимунно заболяване

Изпълнителката Селена Гомес страда от автоимунното заболяване лупус. Още преди години се заговори затова, че младата певица се бори с болестта. Дядото на звездата Рикардо Гомес твърди, че Селена се учи да се справя със състоянието си. По-рано тази година, след раздялата й с Джъстин Бийбър, таблоидите писаха, че изпълнителката е приета в клиника. Официалната версия тогава беше, че 21-годишната Селена не си била почивала от години и искала да си отдъхне. Сега обаче става ясно, че престоят й там е бил свързан с болестта. Рикардо предупреди внучката си, че трябва да потърси медицинска помощ и да намери време да си почине от натоварения си график. „Лекарят й казва, че трябва да почива. Тя е под огромно напрежение. Идва й просто твърде много! Не разполага дори с ден почивка. Нещата са стигнали до критична точка. Всеки й го казва, дори агентът й: „Селена – отдели малко време за себе си!“, коментира дядото на звездата. Той намекна, че заради тежкото заболяване има реален шанс на Селена да й се наложи да се откаже от певческата си кариера.Системният лупус еритематозус (или още вълчанка) е системно автоимунно заболяване, което може да засегне всеки орган или система на тялото. При автоимунните болести имунната система, която нормално е предназначена да предпазва организма от инфекциозни агенти, чужди тела и тъкани и др., по погрешка „атакува“ собствените тъкани и органи на тялото), при която се образуват автоантитела най-вече срещу съединителната тъкан на организма.Това предизвиква системно възпаление, което уврежда тъканите и органите. Болестта може да засегне която и да е част на тялото, но най-често уврежда сърцето, бъбреците (лупусен нефрит), стави, кожа, бели дробове, кръвоносни съдове и мозък (нервна система) и различни комбинации от органи. Курсът на заболяването е непредсказуем и се характеризира с периоди на висока активност и затихвания (ремисии) с различна продължителност. Заболяването засяга по-често жени, предимно в млада и средна възраст, в съотношение 9:1 спрямо мъжете.

Няма лекарство за лупус. Разработването му е доказано трудно, поради силната индивидуалност на протичането и липсата на цялостно разбиране на причините и механизмите на заболяването. Проявите на системния лупус се третират с препарати подтискащи имунната система: кортикостероиди, имуносупресори, определени видове химиотерапия като надежди се възлагат и на терапиите с моноклонални антитела.

Лупусът може да бъде фатален. Водещата причина за смъртността е свързана със сърдечно-съдови заболявания, ускорена атеросклероза. Преживяемостта е значително нараснала през последните години като в първите 5 години след диагностициране достига 95%, след 10 години 90%, 78% след 20 години. Известни са няколко форми на болестта: системна (остра), кожна (дисковидна) и лупус, причинен при употреба на определени наркотици и лекарства.
Lifestyle.bg