На днешното си заседание комисията по собственост и стопанство заседава с дневен ред от две точки. Във втората точка „Разни“ бяха включени 3 допълнителни точки:
1. Справка от администрацията за имотите, които биха могли да бъдат актувани по параграф 7.
2. Становище от Дирекция „Правно-административно обслужване”, относно решение от Общински съвет – Варна за възлагане на кмета на Община Варна сключване на договор за хранене на деца в детските градини и градински групи в ОДЗ с „Ученическо и столово хранене” ЕАД.
3. Даване на съгласие за сключване на споразумение между „Двореца на културата и спорта” и Община Варна.
В първа точка от дневния ред съветниците разгледаха и приеха годишни финансови баланси и отчети за приходи и разходи за 2013г., освободиха от отговорност управителите, членове на съвети на директорите и контрольори, както и избраха одитори за 2014г., както следва:
– „Пазари” ЕАД
Председателят на борда на директорите на „Пазари” ЕАД информира комисията, че през 2013 година дружеството е увеличило регистрирания си капитал на 4 млн. 736 хил.лв. Наблюдава се нарастване на процентите на приходите и разходите на фирмата. Разходите са с около 50% повече в сравнение с предходния отчетен период, а приходите са се увеличили с 3 %. Запазил се е относителен баланс между приходи и разходи.
Печалбата е по-малка от предходната година – 674 хил.лв. за 2013г. и 735 хил.лв. за 2012г. нетна печалба.
Марио Шиваров:
„Има ли възможност да намалите някои от наемите, като по този начин да се стимулират търговците, а и до колкото знам доста от обектите започват да се опразват и това намалява прихода на дружеството?”
Председателят на борда на директорите на „Пазари” ЕАД:
„Да, има възможност. На някои обекти дори сме свалили наемите до драстичния минимум. Непрекъснато работим в тази посока, почти всеки месец разглеждаме обекти, на които има възможност наема да се намали с 30%, 50% и дори повече.”
– „Ученическо и столово хранене” ЕАД
Представители на дружеството коментираха финансови отчети, баланси и отчети за приходи и разходи за 2013г.:
„През 2013 година счетоводната печалба на дружеството е 79 хил.лв. Около 8000 деца са се хранят 4 пъти на ден в детските градини към момента, както и 2000 ученици.
Дружеството притежава разрешително за осъществяване на дейността.
През 2013 година са съкратени 92 служителя.
Наблюдава се намаление на разходите, но това главно се дължи и на прекратяването на част от дейностите на фирмата.
Може да обобщим, че финансовото състояние на дружеството е добро и сме в стабилна фаза на развитие.”
Христо Атанасов:
„Нужно ли е дружеството да притежава сертификат за хранене на деца от 3 до 7 години и ако е нужно, имате ли такъв сертификат?”
Представители на дружеството:
„Както казахме, дружеството притежава разрешение за извършване на дейността по закона за храните, защото нашите обекти имат удостоверение за регистрация. Няма някакъв друг режим спрямо нас, защото в противен случай ние щяхме да имаме предписания, а такива нямаме.”
– „Дворец на културата и спорта” ЕАД
Симеон Варчев, управител на ДКЦ Варна:
„Спорт и култура във Варна има, в двореца има, но пари няма. На загуба сме за 2013година с 299 хил.лв.”
– „Градски транспорт” ЕАД
От борда на директорите информираха, че основната работа през 2013 година за дружеството е била да се изпълни програмата за „Интегриран градски транспорт”, съвместно с Община Варна, т.е. да се получат 70 нови автобуса.
През предходната година „Градски транспорт” ЕАД е приключило със загуба 2 мин. 536 хил.лв. Приходите на дружеството са по-малко с 215 хил. от 2012 година.
Марио Шиваров:
„Каква е причината за тези големи загуби на фирмата през последните 2 години – 2 мнл. И половина за предходната година и 1 млн. 700 хил. за 2012 година? Ако имате някакъв проблем, някакви трудности, моля да споделите.”
Злати Златев, изпълнителен директор на „Градски транспорт” ЕАД :
„Икономията на гориво спрямо 2012 година е 180 хил.лв. Но загубите главно до сега са били от остарялата техника. Също така в момента правим ремонти за наша сметка, на сградите, защото са в окаяно състояние, повечето текът.”
Миглен Тодоров:
„Аз имам няколко конкретни въпроси:
1. Какъв е размерът на Вашето възнаграждение, като председател на борда?
2. Имате ли приет вътрешен правилник на борда на директорите?
3. За първото шестмесечие на 2014 година, има ли новоназначени служители?
4. Ако има такива, отразява ли се това на фонд „Работни заплати”?
Злати Златев, изпълнителен директор на „Градски транспорт” ЕАД :
„Първо, възнагражденията на борда на директорите са както всички останали възнаграждения във всички дружества – 2 минимални работни заплати. Имаме и приет правилник за работа на борда, ако държите можем да ви го изпратим. Във връзка с увеличаването на новите автобуси и тролейбуси, и неподдържането години наред на базата ни, сме назначили три звена. Едното звено е за обществени поръчки, другото е звено „електрончици”. Автобусите са нови и има нови изисквания към определени хора. Звеното е за обслужване на тези нови автобуси и тролейбуси. Третото звено е за подръжка на сгради и съоражения. Сградният ни фонд тече от всякъде и години наред не е ремонтиран.
Относно освобождаването на хора, освободили сме хора, като всяко едно решение за освобождаване на хора сме го взели колективно. Срещу някои сме поддали сигнали до Прокуратурата и до ДАИ и ще изчакаме техните решения, като своевременно сме прекратили договорите, за да не могат да се измъкнат или да извършат поредни подобни действия.”
Особеното при това дружество бе фактът, че съветниците освободиха от отговорност само Изпълнителния директор Злати Златев, а бившите членове на съвета на директорите Камбуров и Казаков не бяха освободени от отговорност.
– „Дентален център I Варна” ЕООД
Управител на „Дентален център I Варна” ЕООД:
„През 2013 година дружеството е на печалба. Искам да припомня, че дружеството е единственият специализиран дентален център и единствен за Североизточна България, където се извършва лечение на психично болни деца. Всичко, което правим е за наша сметка, без финансиране от Община Варна.”
Във точка Разни бяха включени 3 точки.
Първо бе разгледана справка за нови терени общинска собственост, които биха могли да бъдат актувани по параграф 7, която бе поискана от Владимир Тонев.
Валентина Софрониева:
„Колеги, искам да ви кажа, че информацията, която е пристигнала до Общински съвет – Варна, е изкарана от сайта на Областната администрация. Тя не е обработена и не мисля, че това е справката, която искаме.”
Владимир Тонев:
„Въпросът, който по мое искане го зададохме от името на комисията беше конкретен:
„Кои имоти биха могли да бъдат актувани по параграф 7?” Отговорът на администрацията обаче ни посочва кои имоти може да стартират процедури по проучване, а не това беше моето искане.
Аз предлагам да вземем сега едно решение на сесия да задължим администрацията да извърши проучване и да ни даде вече конкретна информация и списък с имотите, които могат бъдат актувани по параграф 7.”
Предложението на Владимир Тонев бе прието от комисията.
Като втора точка в т. Разни бе разгледано предложението на Иван Портних, кмет на Община Варна за одобряване на споразумение за сътрудничество между „Двореца на културата и спорта” и Община Варна.
Споразумението е във връзка с необходимостта от ремонт и реконструкция на зала „Конгресна” на ДКЦ – Варна и дългогодишно сътрудничество между двете страни за организиране на спортни и културни събития.
Христо Атанасов:
„Имам въпрос към г-н Варчев. Какво е вашето становище относно това споразумение, като председател на „Двореца на културата и спорта” и знаехте ли изобщо за това?”
Симеон Варчев:
„Честно да ви кажа, малко съм смутен от цялата тази история. Аз официално не съм запознат с предложението на кмета на Община Варна за сключване на това споразумение. Разбрах от интернет, че има включена точка в дневния ред на комисията по собственост и стопанство за одобряване на споразумение за сътрудничество между „Двореца на културата и спорта” и Община Варна. Така че искам да попитам защо след като Общината иска да работи заедно с нас, не е разговаряла с нас. Защо крие от нас своите намерения?”
Валентина Софрониева:
„Тук е зам.-кметът Пламена Маринова, нека й дадем думата.”
Пламена Маринова:
„Договорът е публичен, г-н Варчев, никой не крие нищо от вас.
Нееднократно са провеждани срещи с администрацията, като на една от последните, на която присъствахте и Вие, бе обяснено на представителите на дружеството, че е отпуснато финансиране на община Варна. На тази среща ние уточнихме, че ще търсим възможност да бъде извършен капиталов трансфер на дружеството и то да да стане съответно бенефициент на тази сума. А ако не може да се промени това обстоятелство, ние обещахме, че ще намерим най-правилното решение, за да може средствата да се усвоят в срок, който е 30.12.2014г. И това правилно решение в момента е внесено в Общински съвет – Варна, а именно сключване на споразумение между „Двореца на културата и спорта” и Обшина Варна.”
Николай Недков:
„Искам да кажа, че за първи път виждам такова нещо. Получаваме предложение с едни мотиви и след това споразумение със съвсем други мотиви. Може да погледнете, че в предложението като мотив е посочена необходимостта от ремонт и реконструкция на зала „Конгресна” на ДКЦ – Варна, а в споразумението – извършване на следната дейност: „Стопанисване, управление и организиране на културни, спортни и други мероприятия.”
Смешното е, че ни е представено споразумение между две страни, а в случая нямаме съгласие. Има една страна, която нищо не знае и друга страна, която иска да постигне една цел.”
Христо Атанасов:
„Както коментирах и на вчерашната комисия, това е договор за сътрудничество, който вече е подписан. Не мога да разбера какви са тези неща, защо изобщо разглеждаме нещо, което вече е подписано и от кмета на община Варна и от директора на дирекция „ФСД”.”
Пламена Маринова:
„Просто са гарантирали с подписа си, че предложението е видяно и разгледано от тях.”
Христо Атанасов:
„Ама какви са тези работи? Гарантирали с подписа си…”
Валентина Софрониева:
„Колеги, нека да гласуваме предложението на кмета за споразумение за сътрудничество между „Двореца на културата и спорта” и Община Варна.”
Със 6 гласа „за”, 2 „против” и 6 „въздържали се” предложението не се прие.
Общинските съветници взеха решение също да възложат на администрацията да преработи решението и да го предложи за гласуване на следващата сесия на общинския съвет.
В последната точка съветниците разгледаха становище от дирекция „Правно-нормативно обслужване” във връзка с писмо, касаещо взимане на решение от Общински съвет – Варна, относно възлагане на кмета на Община Варна за сключване на договор за хранене на деца в детските градини и градински групи в ОДЗ с „Ученическо и столово хранене” ЕАД.
Според дирекцията възлагането от страна на Общински съвет – Варна сключването на договор за хранене на деца в детските градини и градински групи в ОДЗ с „Ученическо и столово хранене“ ЕАД би било нарушаване на закона, тъй како същият не е пряк разпоредител с отпуснатите по Закона за държавния бюджет публични средства. Такъв разпоредител са единствено детските градини.
Христо Атанасов:
„Искам да попитам, след като това становище е входирано на 06.06.2014г., а сесията беше на 12.06.2014г. защо то не е стигнало до общинските съветници? Сега ние сме взели едно решение на сесията, което можеше и да не го вземем, ако бяхме видели становището на дирекция „Правно-нормативно обслужване” и да разберем, че възлагането на кмета на Община Варна за сключване на договор за хранене на деца в детските градини и градински групи в ОДЗ с „Ученическо и столово хранене” ЕАД е незаконосъобразно.”
По тази точка съветниците решиха да отправят официално запитване към председателя на ОбС – Варна, с което да попитат защо това становище не е стигнало до тях преди сесия. Поради изчерпване на дневния ред заседанието бе закрито.
vlastta.com