Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 22.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Европа

Какво печели Варна от кандидатурата за Европейска младежка столица

Варна е на финала в надпреварата за Европейска младежка столица през 2017 г. Нито един български град все още е не е печелил тази титла. А с кандидатура може да се похвали единствено Пловдив, който миналата година не попадна във финалната селекция. Варна пък е кандидат за трета поредна година, а за втора поред достига до финала. Съперници на морската ни столица за титлата през 2017 г. са Кашкайш от Португалия, Голуей от Ирландия и Перуджа от Италия. От състезанието вече отпадна Нюкясъл от Англия. Дали Варна ще бъде избрана за Европейска младежка столица през 2017-а ще стане ясно на 24 ноември, когато 11-членното жури ще обяви името на града, спечелил надпреварата.

Европейска младежка столица е инициатива на Европейския младежки форум, която стартира през 2009 г. Тази година се избира младежката столица за 2017-а, а Варна има изключителния шанс да се нареди до Ротердам, Торино, Антверпен и Брага – все градове, печелили престижното отличие. Конкурсът не е предназначен за градове без проблеми. Даже напротив. Инициативата цели да насочи вниманието към градове с потенциал, но и проблеми, където слабостите са осъзнати и има желание за отстраняването им, обясни пред Дарик Стояна Стоева от екипа, който работи по варненската кандидатура.

„Дълбоката философия на този конкурс е да подкрепи градове, които имат потенциал, които така или иначе имат някакви предпоставки да се развиват и то в една сериозна и положителна посока. Естествено тук фокусът е върху младежите, младежките дейности и политики“, посочи Стоева.

Разбира се, титлата Европейска младежка столица дава възможност на местните организации, на младежите, които живеят и работят във Варна, също да покажат това, което могат, да излязат на една по-голяма и по-качествена сцена.

Столиците не са с предимство

Обикновено самите кандидати не са административни столици. Това са градове, които малко или много стоят в периферията. Тоест, тук го има акцентът за това да се работи в посока децентрализация. „Не може винаги навсякъде в Европа всичко да се случва в големите градове, съсредоточено е в столиците. И някакси в периферията много от нещата убягват и имат затихващи функции“, добави експертът по младежки дейности.

Известни притеснения идват от факта, че вече 4 години титлата се печели от градове в югоизточната част на континента – словенскитя Марибор бе миналата година, през тази е гръцкият Солун, а през следващите две години Европейска младежка столица ще са румънският Клуж Напока и азербайджанският Ганджа. От друга страна конкурсът никога не е имал изнесени ясни критерии. Загатнати са само някои изисквания, свързани с инфраструктурата, капацитета и опита при организиране на младежки събития. В същото време журито не обяснява надълго и нашироко защо избира даден град за Младежка столица. Затова и трудно може да се каже кой е фаворитът тази година.

Ползите за града, станал Европейска младежка столица

Между Варна, Кашкайш, Голуей и Перуджа има добронамерено шпиониране, просто за сверяване на часовника, разкри Стоева. Според нея и останалите от екипа, работещ за варненската кандидатура, българската морска столица стои много добре спрямо останалите кандидати. А ползите за един град от спечелване на титлата Европейска младежка столица са както политически, така и икономически. Привлича един различен туристопоток, който има съвсем различни характеристики. Това няма да са летовниците, които можем да срещнем в курортните комплекси. „Говорим за млади хора, които имат определена визии, които правят определени много интересни неща. За някои от тях може би дори не сме се сещали.

Варна Innowave

Кандидатурата на морския град преминава под логото Варна Innowave – заради социалните иновации, които са фокусът тази година, и вълната като символ на града и целеоустременото движение.

В стремежа си да сподели с Европа младежката си енергия, Варна получава подкрепа от цялата страна – както от институции, така и от неправителствени организации. А днес тук се провежда и поредното събитие, посветено на каузата. Традиционният форум КЛЮЧ за втори път излиза от София, за да се случи във Варна. Сред гостите на форума ще са и членовете на международната комисия, определяща победителя в конкурса за Европейска столица на културата. Варна се състезава и за тази титла, но през 2019 година.

Част от събитията, подкрепящи варненската кандидатура за Европейска младежка столица’ 2017 ще е и Седмицата на движението. Тази година тя ще се проведе от 29 септември до 5 октомври, като предложи на младите варненци да се поразкършат чрез различни видове спорт и танци.

Варна вече не е същата

Независимо от резултата на 24 ноември, случващото се във Варна през последните 3 години вече променя морската столица и нейните млади хора, смята Стояна Стоева.

„Това е някаква осъзната сила, която Варна има – че младежките дейности са нещо, което я правят уникална за България. Имаме опити и примери, които са уникални за страната, и всъщност други градове търсят този опит в различни области. Дори София се обръща към експерти от младежки организации във Варна за съдействие по различни въпроси“.

Според екипа, който работи за варненската кандидатура, първият много добър индикатор, че Варна се променя, е израстването – като град, като организации и като мечти какво искаме да се случи с Варна.

„Със или без титла, да поддържаш желанието на хората да мечтаят, да правят неща в собствения си град, вече е един много важен индикатор. Това, което започна преди три години, беше развито през последните две, дава вече резултати и според мен ще ги дава и за следващите години. Просто защото хората вече мислят в някаква по-различна перспектива“, завършва Стояна Стоева.

dariknews.bg