Пленарно заседание на Общинския съвет започна преди минути в зала „Пленарна“. От Общинската избирателна комисия съобщиха, че е влязло в сила решение на Върховния административен съд, с което е отхвърлена жалбата на общинския съветник Марио Шиваров срещу решение на Комисията за конфликт на интереси. По силата на това решение се прекратяват правомощията на Марио Шиваров като общински съветник и на негово място се закле Валери Колев. През 2011 г. Шиваров влезе в местния парламент като представител на ГЕРБ, но по-късно се прехвърли в новосъздадената БАСТА. След разпадането й пък стана независим. Така с влизането на Валери Колев групата на ГЕРБ се увеличава с един съветник. Валери Колев, който преди 3 дни навърши 30 години, вече ще бъде и най-младият член на местния парламент.
9.50 Общинските съветници обсъждат дневния ред на днешната сесия. По повод предложение на кмета да бъде обсъден проекта за построяване на жилища за нуждаещи се в квартал „Аспарухово“. Костадин Костадинов попита дали в протокола от общественото обсъждане преди 10 дни е отбелязано, че жителите на квартала са против. Председателят Иван Луков заяви, че в протокола е записано, че местните жители държат в сградата да се настаняват само хора от „Аспарухово“ и, че така е оформено проектното предложение: “ за социално слаби и нуждаещи се от жилище обитатели на район Аспарухово“. Предложението за включване на тази точка в дневния ред беше прието.
9.55 Председателката на комисията по младежки дейности и спорт Благомира Александрова се възпротиви срещу 3 предложения на финансовата комисия: за отпускане на средства към проекта „Младежта в действие“ (част от кандидатурата на Варна за световна младежка столица през 2017 г.), за колоездачна обиколка и за турнир по тенис. Според нея е неуважение към комисията й тези предложения да не са били обсъждани предварително от нея. Искането й за отпадане на тези точки, предложени от комисията по финанси с председател Тодор Балабанов от ГЕРБ, беше подкрепено от Янко Станев – от СДС-ДА, от чиято група е Александрова. Костадин Костадинов репликира, че вкарването на предложения, които не са обсъждани във всички ресорни комисии, е, макар и порочна, но редовна практика на Общинския съвет и той се надява г-н Янко Станев да бъде така принципен и при други подобни случаи. Предложението не беше прието и точките останаха.
10.00 Започнаха питания към кмета, който отсъства от днешната сесия, тъй като днес в София започват финалните презантации на градовете, кандидатстващи за европейска столица на културата. От БСП се опитаха да прокарат недоволство от поредното отсъствие на Иван Портних, но след справка с протоколите им беше отговорено, че това е първата сесия, на която той не е в залата.
Костадин Костадинов отправи питане за състоянието на пътната система в квартал Изгрев – местностите Голяма Кокарджа и Кемер дере. „След бедствието на 19 юни, когато се случи трагедията в Аспарухово, в по-малка степен, но подобни разрушения има и другаде в града. Ул. „1-ва“ в кв. „Изгрев“ в отчайващо състояние. Жителите пожелали сами да я бетонират, но от общината им отговорили, че ще бъдат глобени, ако го направят“.
10. 30 Костадинов попита още кога най-после ше бъде решен стигналият до съда спор между Община Варна и центъра за деца и възрастни с умствени заболявания „Ривиера“.
Той призова и за спешно решение във връзка с трагичното състояние на войнишкия паметник в Морската градина, който се е превърнал в клоака и макар и почистен от него и негови сподвижници, се нуждае от спешна реконструкция и укрепване.
Николай Недков припомни, че комисията, назначена във връзка с предложението за намаляване на таксите за тротоарно право, промяна в схемата им и сезонността отдавна си е свършила работата, но докладът не е минал през финансовата комисия на Общинския съвет и така се бави тази важна антикризисна мярка за бизнеса в града и хората продължават да се надяват да не плащат поне през зимата.
10. 45 Аврам Тодоров от БСП: „Имах уверението, че ще бъде решен проблема с грозния пейзаж пред общината. От 1 г. го търпим и сега се бях приготвил да ръкопляскам, заради решаването му, даже ръкавици си бях взел, за да не си увредя ръцете, понеже смятах да ръкопляскам най-силно. Кога ще бъде изпълнено решение от 28.4.2014 на Общинския съвет за премахване на камарата и палатките пред общината? В същото време администрацията трябва да намери достоен символ за трагичното събитие, което се е случило там, и да приключим с тази сага.
Съпартиецът му Николай Джагаров припомни решение на съвета от август 2013 г. за строителство на нова градска библиотека до общината и завършване на ул. „Девня“ като продължение на Аспаруховия мост. Той попита кога ще бъде изпълнено то, въпреки че сам подчерта, че това са проекти от Интегрирания план за градско възстановяване и развитие. На професора явно е убягнал фактът, че приетият с въпросното решение план включва приоритетни проекти, с които ще се кандидатства за европейско финансиране в новия програмен период 2014-2020, по който оперативните програми още не са започнали да работят.
11.00 Независимият съветник Марина Карапетян попита колко варненци са картотекирани като крайно нуждаещи се и чакат за общинско жилище. Въпросът й всъщност беше само увод към атака към бившата й съпартийничка от ГЕРБ Марица Гърдева, чиято дъщеря, според Карапетян, е получила общинско жилище. „Преди колко време е била картотекирана, колко време е чакала и как така е била одобрена точно тя? И защо в комисията, одобрила Десислава Гърдева за общинско жилище е нямало втори общински съветник, както е по правилник?“, попита съветничката. В отговор Марица Гърдева отговори, че дъщеря й е била картотекирана много отдавна, преди тя самата да стане общински съветник, но сега, щом е разбрала, че е одобрена, се е отказала от настаняване.
11.05 Съветниците приеха комисия за избор на 100 съдебни заседатели за Районния съд. Бяха обсъдени и критериите, по които ще се избират варненците-кандидати за това. Николай Джагаров от БСП се възпротиви срещу ограничението съдебните заседатели да са на възраст до 65 г. Според него това е дискриминация. Тък като възрастовата граница е заложена в закона, професорът настоя да бъде подаден сигнал до омбудсмана на България.
11.15 Общинският съвет започна разглеждането на предложенията на комисията по финанси и бюджет.
Съветниците приеха в Капиталовата програма на Общината да бъдат добавени 72 000 лева за Автоматизирана система за идентификация на микроорганизми и определяне на антибиотична чувствителност за АГ болница. Лабораториятае изключително важна за здравното заведение, тъй като без нея то не може да сключи договор с РЗОК – Варна, за да работи по клинични пътеки, които са единственият източник на приходи за болниците.
Освен това Общинският съвет възложи на Очна болница да проведе процедура по Закона за обществените поръчки за закупуване на операционен микроскоп за офталмология с вградено асистентско място. Цената на оборудването е 195 000 лева, като 110 000 ще бъдат от общинския бюджет, а останалите – за сметка на здравното заведение.
Общинският съвет взе две решения, свързани с последиците от наводнението в Аспарухово. Поликлиниката в квартала – ДКЦ „Св. Иван Рилски“ ще бъде извънредно финансирана с 10 000 лева за извършени медицински дейности – прегледи, манипулация, изследвания на пациенти, пострадали от бедствието на 19 юни 20104. г. Сумата ще бъде включена в разходите, за които общината очаква компенсация от Фонда за бедствия и аварии към Министерския съвет.
Освен това съветниците одобриха разходите, за които са били похарчени даренията, получени от общината за „Аспарухово“. Към 22 август даренията са в размер 239 649,42 лева. От тях 160 500 са получени от други общини, а 79 149,42 лева – от граждани и фирми. 239 499,42 лева от тях са раздадени като обезщетения на граждани. Според волята на дарителя 150 лева за предоставени на ЦДГ 18 „Морски свят“.
12.00 Съветниците обсъждат отпускане на финансиране за нова пречиствателна станция на Златни пясъци. Става дума за проект, по който общината кандидатства по оперативна програма „Околна среда“. Поради замразяването на програмата общината не е получила още финансирането по първия етап на договора с оперативната програма, който включва проектиране на пречиствателната станция и прилежащата й инфраструктура. Ако това проектиране обаче не бъде завършено до края на годината, общината няма да може да подпише споразумението за втория етап, който включва самото строителство. Затова съветниците приеха общината да се възползва от мостово финансиране (безлихвен заем от националния фонд за съфинансиране на европроекти), за завършване на проекта.
varnautre.bg