Две покушения срещу живота на бившия агент на руската Федерална служба за сигурност (ФСС) Александър Литвиненко е имало преди той да почине през 2006 г. в Лондон, предаде Би Би Си. Една от най-загадъчните шпионска история от Студената война, наред с тази за българина Георги Марков, влиза в лондонски съд, като разследването е свързано с установяване дали Русия е замесена в смъртта на Александър Литвиненко. Бившият офицер от КГБ, почина през 2006 година в лондонска болница. Смята се, че е бил отровен с радиоактивен плутоний -210 при консумиране на чай. Съпругата на Литвиненко изрази удовлетворение от новината, че започва разследване на смъртта на съпруга й. Семейството на Литвиненко вярва, че той е работил с британските МИ-6 и е бил убит по нареждане на Кремъл.
В Лондон днес започват публични изслушвания за това кой и защо е убил бившия руски контраразузнавач Александър Литвиненко с радиоактивен полоний през 2006 г. Председател на комисията е високопоставеният съдия сър Робърт Оуен, който участва от самото в начало в разследването. Той агитираше за тази форма на изясняване на обстоятелствата, защото при нея е възможно предоставянето на секретни данни.
Правителството първоначално се съпротивляваше да разкрива подробности, свързани с националната сигурност, но след рязкото влошаване на отношенията с Русия при свалянето на малайзийския пътнически самолет миналата година, промени позицията си. Съдия Оуен, който единствен ще види секретните данни, вече заяви, че неизбежно части от заключителния му доклад ще останат недостъпни за широката публика.
Вдовицата на Литвиненко обвинява за убийството му Русия, но Москва винаги е отричала да има нещо общо. Руснакът работеше за британското разузнаване. Сега Марина Литвиненко разчита публичните изслушвания в кралския съд да дадат отговор кой стои зад „този акт на държавен ядрен тероризъм по улиците на Лондон“. Освен това тя иска да разбере можели ли са британските спецслужби да направят нещо повече, за да защитят живота му.
Списание „Нюзуик“ обаче се съмнява, че истината ще излезе и този път, включително защото става дума за случай, в който са замесени няколко държави. Изданието припомня, че и до днес, 8 години след атентата, не е публично заключението от аутопсията, не е обяснено кой кого е отровил с полоний в заведението Itsu в началото на ноември 2006 г., има ли връзка това убийство с вече покойния руски бизнесмен Борис Березовски и защо Литвиненко е бил посетен в болницата от Юрий Швец – бивш полковник от КГБ, живеещ във Вашингтон, който още през декември 2006 г. каза, че е съобщил на британското следствие името на убиеца на руснака.
blitz.bg