Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 23.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Износителите на дървесина излизат на протест заради мораториума

Мораториумът за износ на необработен дървен материал може да доведе до фалита на над 100 фирми, съкращаването на близо 8000 служители и загуби в сектора до 40 млн. лева, една четвърт от които за заплати. Това заяви на пресконференция представителят на бранша Димитър Николов, цитиран от bTV. Утре се очаква износителите на дървесина и дърводобивните предприятия да съберат над 2000 души на протест пред Народното събрание. Организаторите предупредиха, че демонстрациите ще достигнат и населените места. Припомняме, 3-месечният мораториум за износ на необработена дървесина бе гласуван от парламента в началото на месеца, като влиза в сила през април. Целта е междувременно да се подготвят законови промени за ограничаване на незаконната сеч.

Различни експерти и неправителствени организации твърдят, че България ударно се обезлесява, макар държавата да вади данни за обратното, а нейни експерти да обясняват, че незаконната сеч е толкова видима защото се прави близо до населени места и пътища. Според Николов, мораториумът ще ощети държавния бюджет с 29 млн. лв., 4 млн. лв. загуби ще понесат пристанищата, а с 6 млн. лв. ще бъде ощетен транспортният сектор. Освен това забраната противоречи на принципа за свободно движение на стоки и капитали в Европейския съюз.

Представителите на бранша изразиха мнение, че мораториумът няма да спре незаконната сеч, но ще нанесе непоправими последствия за законната, като с 20% ще спаднат приходите на държавните горски предприятия, а износителите на дървесина ще трябва да заплатят неустойки по сключените от тях договори. „Вместо да се налага мораториум, трябва да има стимули за износ, защото в момента в горите има около 500-600 хил. куб. м. паднали дървета. По тях ще започнат да растат лишеи и ще станат неизползваеми“, поясни лесовъдът д-р Бойко Неделин.

Той уточни, че България не изнася дървесина, а асортименти, които не могат да се реализират на българския пазар. По думите му 600 хил. куб. м. заминават за Турция, а 300 хил. куб. м. годишно отиват в Гърция.

dnesplus.bg