Държавният департамент е бил част от панел, одобрил продажбата на една от най-големите уранови мини на САЩ на дъщерна фирма на руската „Росатом“, по времето, когато Хилъри Клинтът бе държавен секретар. Малко по-късно свързана с ръководителя на продавача фондация е направила голямо дарение от 2.35 млн. долара на благотворителната организация на семейство Клинтън, пише Wall Street Journal. Продажбата на 51% от Uranium One на дъщерна фирма на руската „Росатом“ за 610 милиона долара е била одобрена през 2010 г. от федералната комисия, която разглежда чуждестранните инвестиции.
Между 2008 г. и 2012 г. Clinton Giustra Sustainable Growth Initiative, проект на фондация „Клинтън“, е получила 2.35 милиона долара от фондацията „Фърнууд“ на Иън Телфър, който е ръководил Uranium One преди продажбата. За дарението съобщава Питър Швайцър в книгата си „Парите на Клинтън“, която разглежда финансовите сделки на бившия президент Бил Клинтън и съпругата му. Книгата допълва предишни съобщения за конфликти на интереси между благотворителната организация на Хилари Клинтън и дейността й като държавен секретар. WSJ съобщава, че най-малко 60 фирми, в чиято полза тя е лобирала, са дарили над 26 милиона долара на фондацията й.
Според говорителя на кандидатпрезидентската кампания на Клинтън Книгата „извращава вече известни факти и ги превръща в теория на конспирация. Подажбата на Uranium One е „преминала през обичайния процес, а държавният секретар не се е месил“, гласи официалното обяснение.
WSJ обаче потвърждава и други описани случаи на конфликти на интереси в кариерата на Клинтън като държавен секретар. Един от тях е от 2009 г., когато Clinton Giustra Sustainable Growth Initiative е получила два милиона акции в Polo Resources – минна инвестиционна компания, оглавявана от канадския бизнесмен Стивън Детълс. Два месеца по-късно по данни на WikiLeaks американският посланик в Бангладеш притиска енергийния съветник на премиера на страната да разреши добива в открити мини, в това число в Пхулубари, където Polo Resources има участие. blitz.bg