Междупарламентарна среща с националните парламенти на държавите-членки организира Комисията по правосъдие и вътрешни работи в ЕП съвместно с Латвийското председателство на Съвета на ЕС. В продължение на два дни над 30 представители от националните парламенти, сред които 17 председатели на комисии, както и експерти, работещи в сферата на сигурността и надзора над разузнавателните служби, заседават съвместно с членовете на ЕП по въпросите на демократичния надзор над разузнавателните служби в ЕС. Сред българските представители на срещата са Емил Радев, евродепутат от групата на ЕНП/ГЕРБ и Димитър Лазаров (ГЕРБ), председател на Комисията за надзор над службите за сигурност в Народното събрание.
Основните теми на конференцията се фокусират върху националните механизми за надзор и отчетност на службите, като акцентът е върху събирането и обработката на лични данни, трафична информация и предизвикателствата пред киберсигурността. Обсъждат се също обмяната на информация и добрите практики между органите на ЕС, които отговарят за надзора над разузнавателните органи.
„Въпреки че действията на разузнавателните органи са от компетентността на държавите-членки, неотдавнашните събития насочиха вниманието към необходимостта от засилване на сътрудничеството между националните разузнавателни служби и техните надзорни органи в целия Съюз. Развитието на стратегията за вътрешна сигурност за ЕС също е ясен знак за необходимостта от подобряване на сътрудничеството и обмена на национална информация“, коментира Емил Радев. Според него макар предотвратяването на заплахите за сигурността, като терористични нападения например, да остава стриктно национално правомощие, тяхното съдебно преследване изисква правно и съдебно сътрудничество, както е изрично предвидено и в член 83 от ДФЕС. „При нас за разлика от други държави използването на разузнавателна информация става само с разрешение на съда, докато в редица държави-членки това става от орган на изпълнителната власт или други независими органи“, коментира председателят на ресорната комисия в българския парламент Димитър Лазаров. Той обясни, че в България разрешенията за използване на специални разузнавателни средства се издават от съда, а контролът по прилагането, използването и унищожаването им се осъществява от Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства, като независим орган, както и от парламентарната комисия за надзор на службите за сигурност, в която участват представители на всички политически партии. Контролът по разрешаването за използване на информация от трафични данни също се издава от съда и подлежи на парламентарен контрол.
barometar.net