Д-р Йордан Йорданов е завършил Медицинския университет в град Плевен – специалност „Медицина” и Медицински университет – гр. Варна, специалност „Очни болести”. Офталмологът има завършени курс по „Ретинална и витреална хирургия“ /Пловдив/, европейски курс по „Диабетна ретинопатия“ /Прага/, европейски глаукома курс /Женева/. Д-р Йорданов има специализация по глаукома в „Shepard eye centar” – Лас Вегас. Преди да започне работа, като специалист по очни болести в Очна болница-Варна е работил, като медицински представител за реномирани фирми.
Д-р Йорданов как глаукомата влияе върху живота на пациентите?
Глаукомата е втората водеща причина за необратима слепота в Eвропа. С удължаването на продължителността на живота, честотата на заболяването в бъдеще ще се увеличава и социалната значимост към проблема ще продължи да нараства. Всички числа и стойности, които получаваме от нашите изследвания върху пациентите в очния кабинет, трябва да са тясно свързани с оплакванията и субективните усещания.
Какво е най-важно да изследваме в кабинета при очния лекар?
1. Зрителна острота – първото, което изследваме е зрението, т.к. то и неговите промени са точен показател за хода на заболяването.
2. Вътреочно налягане /ВОН/ – основен рисков фактор за развитието на глаукома. В около 30% се развиват подобни промени без повишено вътреочно налягане, поради наличие на съдова дисрегулация , вазоспастичен синдром и други т.нар глаукома с ниско налягане.
Нормалните граници на ВОН са между10 и 21 mm Hg . За всеки глаукомен пациент нормалното (targetno) налягане е индивидуално изчислено от неговия очен лекар и което се актуализира при всяко посещение.
3. Измерване на дебелината на роговицата (пахиметрия – норамлно-555 мm) e задължително, за да определим колко всъщност е реалното ни очно налягане. При по-голяма дебелина на роговицата измерените стойности от апаратите са „фалшиво“ завишени и трябва да ги коригираме надолу. При по-тънки от нормалното роговици, измереното налягане е „фалшиво“ по-ниско от реалното в момента, което може да ни заблуди. Затова коригираме измерената стойност нагоре по специални номограми.
4. Изследване на преднокамерния ъгъл.( гониоскопия) – изследването се налага при определяне на вида на глаукомата, при преценка на вероятността, при определени условия в окото може да се развие остър глаукомен пристъп, за откриване на гониосинехии, неоваскуларизация, отлагане на пигмент, екфолиативен материал, рецесия на ириса и др.
5. Изледване на диска на зрителния нерв – основните промени наблюдаваме в предната част на зрителния нерв, т.нар. диск на зрителния нерв. За да изследваме и правилно да интерпретираме тези промени , трябва да сме наясно с анатомичните му особенности.
6. Изследване на зрителното поле /периметрия/ Октопус и Хънфри – техните програми са възприети за стандарт в автоматизираната статична компютърна периметрия – Основно изследване, определящо степента на глаукомното увреждане. Много по-важно и показателно от ВОН, когато проследяваме прогресията на глаукомата. Провеждайте периметрията винаги на един и същ апарат, за да може тя да бъде правилно тълкувана при проследяването.
7. Изследване на дебелината на зрителния нерв /очен скенер, ОСТ /- Съществуват различни методи за изобразяване на зрителния нерв и за изследване на неговата структура и дебелина.
Всичките са изключително важни за поставяне на диагнозата и за проследяване, особено в ранните стадии на глаукомата. Още по-ценно е това изследване в случаите , когато имаме съмнения в диагнозата Глаукома, т.к. скенерът единствен „ улавя“ най-ранните поражения в окото. Всички знаем, че целта на съвременното лечение на глаукомата е да понижим вътреочното налягане, за да забавим прогресията. А единственото средство за проследяване на тази прогресия са обективните изследвания – периметърът и изследването на дебелината на зрителния нерв. Двете изследвания заедно дават много по-полезна информация, отколкото всяко от тях поотделно, и двете заедно са „златен стандарт“ в грижата за глаукомния пациент.
Какво ново научихте за глаукомата на последния конгрес на Европейското офталмолагично общество /SOE/ ?
След последния конгрес на SOE по глаукома, провел се във Виена месец юни 2015 година, се завърнахме със следните изводи:
-за добър контрол на глаукомата – вътреочно налягане /ВОН/ трябва да се поддържа около и под 15 mm Hg
-Намалението с 1мм ВОН намалява с най- малко 10% риска за прогресия на глаукомното заболяване
-да се лекуват по-смело всички пациенти с високо ВОН, независимо, че те нямат диагностицирана глаукома. Високото ВОН е основния рисков фактор тя да се развие в 15% от пациентите след 5 години.
-да заложим на по-чести изследвания на зрителното поле при по-млади пациенти с глаукома 2 пъти годишно), за да се подобри контрола на заболяването.
-лекарите и пациентитe, да станат съюзници в борбата с глаукомата.
въпросите зададе Иво Югов
www.barometar.net