Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 24.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Варненецът Боян Георгиев не можа да се пребори с Е-тата на боза „Анет“

Boian-boza-Anet.jpgДнес се навършва една година откакто една августовска сутрин купих пет шишенца боза от магазина и случайно прочетох съдържанието, пише в блога си варненецът Боян Георгиев и продължава да разказва за напразните си усилия да се пребори с Е-тата, които съдържа боза „Анет“.

„Последва публикация в блога ми, а няколко месеца след публикацията бях привикан в III-то РПУ – Варна, за да си получа призовката по дело за клевета ведно с иск за 50 000 лв. обезщетение. Собствениците на марката бяха решили, че устата ми трябва да бъде запушена, за да могат да си продават необезпокоявано пълния с консерванти и подсладители имитиращ продукт, на чийто етикет пише „боза“. Една година по-късно собствениците на марката имат едно загубено дело срещу блогър, няколко хиляди – платени в българската хазна и същият вреден продукт с променен етикет.

Държа да знаете, че се опитах да вляза в контакт с тези хора чрез техния адвокат и силно се надявах те да променят състава на „бозата“ си и цялата история да има хепи енд, но срещнах категоричен отказ. Направих всичко, което беше по силите ми, приятели. Писах, четох, мислих, плащах, спорех, обикалях по съдилища, но уви – не мога да променя системата сам.

Една година по-късно хората позабравиха случая, боза „Анет“ все така е монополист на пазара и се продава със същия състав. Просто Е211, Е954, Е952, Е951 и Е950 са изписани с наименованията си: Натриев бензоат, Захарин, Цикламова киселина, Ацесулфам-К и Аспартам, а за забързаният сутрин човек е достатъчно да види, че на етикета няма Е-та.

Всички сме пили боза и повечето я обичаме. Пием я като деца, а после, когато станем родители, даваме на нашите деца. Дали ще е от ръж, царевица или овес, няма значение. Важното е, че боза с баничка е една от класическите закуски на българина.

Когато бях дете и нямаше толкова Кола, Фанта и пр. примамливи химии за пиене, обичах да пия боза. Да, ама това беше през осемдесетте на миналия век и тогава бозата се правеше без изкуствени подсладители и подобрители, траеше малко и дори често беше вкиснала. През 2014 г. в бозата няма почти нищо естествено и още по-лошо, направо си е опасна за здравето.

Убедих се в това, когато купих на децата боза от една варненска закусвалня и по навик прочетох съдържанието. Когато видях какво съм дал на децата си, ги оставих само да я опитат, а останалото излях в мивката и седнах да напиша този пост, за да предпазя вас и вашите деца от нея.

Извадих описанието на петте Е-та, които се съдържат в боза „Анет“. Оказа, се че само едно от тях не е опасно за здравето. И преди да разгледате снимките и текста, една бърза статистика:

Годишно в България се регистрират 30 000 случая на заболявания от рак. Затова е много важно да обърнем специално внимание на онова, което пием и ядем.

Какво съдържа боза „Анет“:

Е950 – Ацесулфам-К
Некалоричен подсладител, около 200 пъти по-сладък от захарта. Използва се в сладкиши, замразени десерти, бонбони, млечни произведения, лекарствени средства, козметика за уста и най-вече в напитки. CSPI (Center for Science in the Public Interest) включва изкуствените подсладители: Аспартам, захарин и Ацесулфам-К към списъка си с 10-те най-опасни добавки. Те причнияват тумори при опити с животни и повишават риска от развитие на рак при хора.

Е951 – Аспартам
Изкуствен подсладител с много нежелани реакции. Много хора са алергични към него, като най-честата нежелана реакция при тях е мигренозната болка.

Е952 – Цикламова киселина
Забранен в САЩ и Великобритания, калциевият и натриевият цикламат са изкуствени подсладители, причиняващи мигрена и други нежелани реакции. Могат да доведат до ракови заболявания. При опити с животни е установено увреждане на тестиси при плъхове и ембриони при мишки.

Е954 – Захарин
Калциевият и натриевият захарин са изкуствени подсладители получени от Толуен, който е известен карциноген. Толуенът се съдържа в каменовъгления катран и в продукти, получени при термична обработка на нефт и нефтопродукти (пиролиза).
През 1977 г. е забранен в САЩ, след което употребата му е възстановена при задължително изписване в/у етикета на следния текст: Употребата на този продукт е опасна за вашето здраве! Този продукт съдържа захарин, за който е установено, че причинява рак при опити с животни.

Е211 – Натриев бензоат
Консервант за подобряване на вкуса на храни с ниско качество. В големи количества, над 25 mg. на 250 ml., се съдържа в оранжево оцветените напитки. Добавя се също в млякото и месните произведения, подправки, сосове, печени произведения, близалки. Използва се и в лекарствени средства за орална употреба като Actifed, Phenergan, Tyrenol. Може да влоши протичането на астма и да предизвика зачервяване и уртикария на кожата.

varnasummer.com