В някои отношения е по-добре да има по-малко Европа, заяви британският премиер, представяйки планове за реформа в ЕС. Лондон иска промени в 4 области. Европейският съюз трябва да играе по-малка роля в някои области от функционирането на своите страни членки, заяви британският министър-председател Дейвид Камерън в реч в Лондон преди референдума във Великобритания за членството й в общността, който ще се проведе преди края на 2017 година. Дейвид Камерън даде днес старт на кампанията си за реформи в Европейския съюз, съобщиха Ройтерс и Би Би Си, цитирани от БТА. Той подчерта, че исканията му не са „мисия невъзможна“, а са просто цената, която лидерите от блока трябва да платят, за да остане Великобритания в него.
„Никога не забравяйте, че сега ЕС обхваща 28 древни държави в Европа“, каза в реч Камерън. „Именно това разнообразие е най-голямата сила на Европа. Великобритания казва: нека да приветстваме този факт, нека да признаем, че отговорът на всеки проблем невинаги е повече Европа. Понякога той е по-малко Европа“, заяви премиерът. Според него Великобритания няма да иска правомощия за налагане на вето върху законодателството на ЕС, но Брюксел би трябвало да позволи на парламентите на групи от страни членки да отхвърлят някои норми, ако са против тях.
„Не предлагаме всеки отделен национален парламент да може да налага вето. Признаваме, че в една Европа от 28 (страни) това би означавало блокаж. Но ние искаме да видим нова подредба, при която групи от национални парламенти да могат да действат заедно и да отхвърлят европейско законодателство, което не е в техен национален интерес“, каза той.
По думите му преговорите за преразглеждане на условията за членството на Великобритания в ЕС са навлезли в официален етап.
„ЕС трябва да се промени, да стане по-конкурентоспособен“, каза премиерът, като потвърди, че референдумът за членството на Великобритания в ЕС ще се състои до края на 2017 г. Камерън обяви, че Великобритания иска промени в 4 области, включително защита за страните, които не са част от еврозоната, намаляване на бюрокрацията, по-големи правомощия за националните парламенти, и контрол на миграцията.
Според премиера трябва да бъде ограничена миграцията от други страни от ЕС към Великобритания. „Имаме нужда от мерки за по-голям контрол върху миграцията от страни от ЕС“, заяви той. По-конкретно премиерът смята, че принципът за свободно движение не трябва да се прилага за новите членове на ЕС, докато техните икономики не се доближат до британската. Великобритания смята да не позволява на имигранти от ЕС да ползват някои социални облаги през първите четири години от пребиваването им в страната.
dir.bg