Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 24.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Варна и Бургас в битка за приза „Най-добър град за живеене“

Ivan-Portnih57Варна и Бургас се впуснаха в битка за титлата „Най-добър град за живеене в България“. От 4 години насам призът е в Бургас, но Варна иска да върне старата си слава, предаде Нова телевизия в обширен репортаж за двата града.

Какво предлагат двата града и кой има по-големи шансове да спечели битката?

Културният център „Морско казино“ е един от символите на Бургас, който е предпочитан не само за сватбени тържества, но и за гостуването на редица музейни експозиции. Тази година то ще бъде един от обектите, които трябва да стимулират вота за това Бургас да стане за четвърти път „Най- добър град за живеене”. От 2014-а, когато за трета поредна година спечели приза, Бургас претърпя сериозно обновление. Местното рибарско пристанище е първото, изградено по оперативно програма „Рибарство“. Общата стойност на проекта е 12 милиона лева. А пристанището, освен че осигурява места за стоянки за лодките, е и едно от най-романтичните места в Бургас.

Пак с европейски пари по проект на стойност е 131 милиона лева Бургас вече е с ремонтирана железопътна гара и напълно реконструирана автогара. В района е морската гара, а от велосипедната мрежа на Бургас вече се излиза извън територията на града.

До месец ще стартира и новата транспортна схема на града, която цели да облекчи трафика и да съкрати времето за придвижване с автобус. Затова бургазлии са убедени, че няма как Бургас да не е „Най-добрият град за живеене”. Един друг морски град обаче също е амбициран да получи титлата. Това е бившият й носител – Варна.

Битката между двата града е като дежа вю от 2010 година, когато морската столица отстъпи първото място на конкурента си само с една точка разлика, но пък спечели сърцата на хората. Важно е да отбележим, че Варна е първият призьор в историята на класацията, единственият град печелил титлата две поредни години и три пъти по ред е бил номер едно в Читателското подреждане. Защо след четири години извън класацията Варна трябва да се върне на върха ви разказваме заедно с оператора Юлиян Неделчев. За варненци промените в облика на града през последната година са видими.

„Успяхме да наложим ударен темп на обновяването на града и във възраждането на Варна бяха инвестирани над 300 милиона лева в различни инфраструктурни проекти“, коментира кметът Иван Портних. За миналата година са изградени 230 нови детски площадки. Администрацията отчита 4% прираст и въпреки това проблем с местата в детските градини няма. Варна може да се похвали, че престъпността е намаляла с 10%, безработицата бележи спад, а за 2015-а са обявени над 8 хиляди нови работни места. Градът е важен университетски център и ще бъде европейска младежка столица през 2017. Откровено варненци признават, че има още какво да се желае, но градът е готов да поеме предизвикателаствата. Варна или Бургас е спор, който през последните години взима гигантски размери, но който и град да спечели приза ще е признание, че всичко, което е далеч от морето е провинция.