Емил Радев е един от най-активните български евродепутати, който се изказва по актуални теми в Европейския парламент, повдига въпроси свързани с мигрантите, съдебната система, данъчните измами и укриване на данъци, приемането ни в Шенген и др. Емил Радев организира представянето на Варна, като кандидат за Европейска младежка столица в Европарламента, по негова инициатива Варненският некропол бе показан в Европейския парламент и събра тримата европейски лидери: Доналд Туск, Жан-Клод Юнкер и Мартин Шулц.
Г-Радев, във връзка с мигрантската вълна, Вие повдигнахте в Брюксел темата за създаването на флотилии, каквито има в Средиземно и Егейско море. Очаквате ли разбиране и положителен отговор от европейските институции?
Миграционната криза в Европа е най-голямата от Втората световна война насам и виждаме как държавите-членки на ЕС предприемат доста различни мерки за намаляване на миграционния натиск и предотвратяване на трафика на хора, особено на икономически имигранти. Една от тези мерки е разполагането на военноморска операции на ЕС покрай Италия и Гърция, които имат за цел спасяването на хора в открито море и разбиването на мрежи от трафиканти на хора. Дори се говори вече за даване на разрешение операцията на ЕС край Италия да може да влиза в териториалните води на Либия и да разрушава лодки на трафиканти покрай бреговете й. Освен това НАТО също разположи военноморска операция между Гърция и Турция и подпомага безпрецедентното сътрудничество между тези две традиционно неприятелски страни по отношение на разбиването на мрежи от трафиканти на хора от Турция към Гърция.
След затварянето на Балканския маршрут за мигрантите е възможно те да се пренасочат през българо-турската граница, българо-гръцката граница, както и Черно море. Аз отдаван алармирам агенцията за защита на европейските граници Фронтекс и Европейската комисия за тази възможност и съм отправял запитвания към техни представители какви мерки точно ще предприемат за гарантиране сигурността по черноморската граница при евентуален миграционен поток от там. Ситуацията се следи ежедневно и вярвам, че при необходимост, ще получим необходимата подкрепа, както в момента Фронтекс помага на България по границата с Турция.
В същото време искам да обърна внимание на факта, че в момента в Брюксел се работи усилено по предложението за създаване на Европейска агенция за гранична и брегова охрана, чиято цел е да гарантира сигурността по границите и да разположи служители за бързо реагиране в случай на внезапен наплив на мигранти през дадена граница. Внесох изменения по предложението, които да гарантират участието на България в тази нова агенция, за да може да разчитаме на нейната помощ точно за опазване на морската и сухопътните външни граници. След създаването на новата агенция, в случай на нужда, ще може да бъдат разположени европейски флотилии в Черно море много по-бързо, отколкото време отне за взимането на решението за военноморските мисии в Средиземно море.
– Какво е мнението ви за българите, които залавят мигранти по нашите граници?
Искам първо да поздравя българската гранична полиция за чудесната работа, която вършат по опазването на границата с Турция, въпреки изключително тежки условия през зимата и насечения терен. Заради техните усилия, България е давана в момента за пример в Европа като държава, която успешно опазва външна европейска граница и гарантира вътрешната сигурност на всички европейски граждани.
Според българския наказателен кодекс, нерегламентираното преминаване на границата е престъпление. Има законово-уредено контролно пропусквателни пунктове, през които могат да минат хората, искащи легално да влязат в страната, вкл. кандидати за убежище. Те могат там, на място, да заявят, че търсят закрила от България, защото бягат от война или конфликт. В същото време обаче нека не забравяме, че Турция е безопасна трета държава, което според международното право, означава, че България не е задължена да предоставя закрила на всички и може да откаже да даде убежище.
Тук искам да обърна внимание на българите, които искат да залавят мигранти по границата, че това е изключително опасна задача, която изисква професионално обучение и подход. Да, според закона е дълг на всеки един гражданин да уведоми полицията, ако види нерегламентирано влизащи на българска територия хора. Но в същото време законът не дава правомощия за арести и задържания – това е работа на полицията.
– Според Вас България готова ли е за приемане в Шенген? Защо според вас, някои държави-членки на ЕС заявяват, че България и Румъния не са готови за приемане?
България отдавна е готова за приемане в Шенген, като това е заявявано многократно от Европейската комисия и Европейския парламент. Ние сме изпълнили всички технически критерии за приемане, доказали сме и доказваме, че сме надежден партньор в опазване сигурността на външната европейска граница. Радвам се, че колегите ми в ЕП от различни политически групи също подкрепят България в желанието ни да се присъединим.
За съжаление обаче ставаме жертва на вътрешно-политически игри в няколко държави-членки, особено Холандия. Там една от партиите в правителството имаше в предизборната си платформа България и Румъния да не бъдат приемани в Шенген. Съответно премиерът не иска правителството да падне заради членството ни в Шенген и блокира кандидатурата ни в Съвета. С цел намиране на формално оправдание, виждаме как други механизми като този за сътрудничество и проверка в областта на правосъдието дават повод за изказвания, че ние не сме готови. Това е много опасно в този момент на засилен миграционен натиск по външните граници на Европа особено за страна като България, която е на най-прекия път между Турция и западноевропейските държави. Реално нашето членство в Шенген ще направи Европа по-сигурна.
/следва продължение/
въпросите зададе Иво Югов
www.barometar.net