Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 23.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория Арт

100 от най-популярните личности на Варна в началото на 21 век

gerb-varna4Продължаваме с представянето на личностите включени в книгата на Иво Югов „100 от най-популярните личности на Варна в началото на 21 век“. Хората, които са включени в тази книга са доказали себе си в областите, в които работят. Някои от тях са известни на много варненци, но не това е най-важното. Същественото е, че тези хора с труда си допринасят за икономическия и духовен просперитет на Варна. Те създават, творят, правят бизнес и политика. Някои от тях са противоречиви, като личности, но не се отказват от целите си. В това е смисъла на живота, според автора на книгата– да не се отказваш, дори когато обстоятелствата се опитват да те съборят.

Красимир Янков

Krasi-Iankov.jpgПолитикът от БСП е роден през 1974 г., завършил е „Счетоводство и контрол“ в Икономическия университет във Варна и „Финанси“ в Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов. Бил е член на Съвета на директорите и директор „Търговия“ на „Летище Варна“, началник на политическия кабинет в Министерството на икономиката и енергетиката, председател на Съвета на директорите на „Международен панаир Пловдив“ АД и на АЕЦ „Козлодуй“ ЕАД. Беше и областен председател на БСП, в момента е народен представител. Янков стана известен с неуспешното си кадруване при правителството на Пламен Орешарски и епичната битка, която води от години с градския лидер на БСП във Варна Борислав Гуцанов.

K.Kostadinov.jpgКостадин Костадинов

Роден е през 1979 г., завършва магистратура по „Балканистика“ и „Право“ във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий”. Член е на Националния изпълнителен комитет на ВМРО-БНД от 2007 г. до 2012 г. и регионален координатор на ВМРО за Варненска, Шуменска и Добричка област от 2002 г. до 2009 г. Костадинов бе избран за заместник-председател на ВМРО-БНД, но през 2012 г. не успя да надделее над Красимир Каракачанов за лидерския пост и по-късно напусна партията. В момента е общински съветник и директор на Регионалния музей в Добрич, а през 2014 г. създаде партия „Възраждане“. Костадинов е известен с крайните си националистически позиции, през 2011 г. поведе протести срещу ромите в квартал „Максуда” и беше арестуван.

User comments

д-р Лидия Маринова

Д-р Маринова е завършила Медицинския университет във Варна, от 1991 г. е квалифициран педиатър, през 1993 г.специализира детска ендокринология. Работи по проекти със здравно-социална насоченост, в областта на профилактика и здравната просвета, председател е на фондация „Грижа за здравето“, която работи на доброволни начала в цялата страна, работи с НПО в областта на здравеопазването и социалните дейности. Д-р Маринова е организирала стотици безплатните прегледи за варненци, както и лекции на здравна тема. Беше общински съветник от листата на ГЕРБ, и председател на комисията „Социални дейности и жилищна политика“. През 2013 г., стана част от екипа на Иван Портних и бе назначена за зам.-кмет на Варна по здравеопазване и социални дейности. Тази година бе избрана за председател на районната организация на ГЕРБ в район „Младост“. Отличава се със скромност, трудоспособност и диалогичност.

Lubomir-Benkovski.jpgЛюбомир Бенковски-Бенджи

Един от емблематичните фоторепортери на регионалните издания на вестниците „24 часа“ и „Труд“ е роден през 1961 г. От 2003 г. е регионален мениджър на агенция „Булфото“за Североизточна България. Бенковски споделя за професията си: „Обичам репортажната фотография, но това не е любов от пръв поглед, а зряла и изстрадана дългогодишна връзка. Обичам репортажа не само защото професионално съм пристрастен. Личното ми виждане за фотографията е такова. Тя се различава от другите видове изобразително изкуство по това, че улавя времето. Замразява частица история за бъдещето. В това е нейната сила. Майсторството е да уловиш момента и то в такава композиционна цялост, че снимката да съчетава информация с художествена естетика.“ Преди 2 години Бенковски изненада приятно почитателите си с изложбата „Разум и чувства“.

Lilia-HristovaЛилия Христова

Лилия Христова е магистър по икономика от Икономически университет-Варна и Публична администрация и евроинтеграция от Варненски свободен университет „Черноризец Храбър“. Тя е утвърдено име в ГЕРБ-Варна, от години е председател на районната организация на ГЕРБ в „Приморски”, беше народен представител, в момента е директор на дирекция „Образование и младежки дейности“ в Община Варна. Когато беше депутат Лилия Христова прояви завидна инициативност по социални и образователни проблеми във Варненска област и със свои колеги, организираше изнесени приемни, на които гражданите поставяха своите проблеми. Като директор на дирекция в Община Варна, Лилия Христова помогна да се разреши конфликтът между ОУ „Захари Стоянов“ и Математическата гимназия, активно работи за решаването на проблема с местата в детските градини и Варна европейска младежка столица 2017 г.

Marin_Tchonev_3Марин Чонев

Големият диригент е роден през 1932 г., завършил е „Хорово дирижиране“ в Държавната музикална академия. През 1956 г. създава хор „Морски звуци“, а по-късно и „Хор на варненските момчета“. Професорът е сред създателите на Международния майски хоров конкурс „Проф.Георги Димитров“. За своята работа споделя: „Силата на изкуството е толкова завладяваща, че кара хората да отделят от личното си време, от ангажиментите си към семейството, за да идват на репетиции. Когато започнахме работа с момчетата, разбрах, че ако децата започнат да пеят отрано – както е при нас първо в детския хор, после да продължат в младежкия – интересът към това изкуство става траен и те наистина заживяват с музиката.“ Проф.Чонев смята, че българските хорови състави са в много лошо положение и една от основните причини за това е, че за симфонична музика и хорово изкуство се отделят най-малко пари от бюджета. Диригентът е носител на високото държавно отличие орден „Стара планина“.

Martin-nestorovМартин Несторов

Мениджърът е роден през 1976 г. и е четвърто поколение варненец. През 1994 г. създава фирма „Мартинели“ и смело навлиза в дълбоките води на интериорния дизайн. През годините открива шоурумове в големите градове на страната, а в компанията му работят над 500 специалисти. Преминава през школите на световноизвестните дизайнери Джорджо Армани, Карло Коломбо, Карим Рашид, Флавиано Каприоти, Паола Навоне и др. Oткрива единствения по рода си концептуален шоурум „shop –in- shop” Armani Casa и влиза в историята на корпорацията, като единствения оторизиран представител в областта на интериорния дизайн за България. Неуморен, креативен, търсещ постоянно нови предизвикателства мениджърът разработи и верига магазини за бързооборотни стоки „Мандарин”.

Mira.jpgМира Матеева

Собственичката на модна агенция „VIP Fashion group“ е една от най-елегантните дами във Варна. Била е представител на марката „Sash“ за Североизточна България. Създава своя модна къща „Мира“ и е избрана за „Най-млада жена предприемач на 2001 г.“. През 2005 г. основава модна агенция и по същото време отваря врати „VIP Fashion club“, който се превърна в център на модните събития във Варна. Екипът на „VIP Fashion group“ е специализиран в организирането на фирмени партита и юбилеи, модни форуми, шоу спектакли и др. Мира успя да върне блясъка на конкурса „Мис Варна“ и го превърна в чакано светско събитие край морето. За 4 години е организирала над 150 модни дефилета, представяйки колекциите на най-известните родни и световни дизайнери. Мениджърката споделя, че е перфекционистка в работата, уверена в силите си и няма цел, която не е постигнала в живота си.

Milko-Kolarov.jpgМилко Коларов

Композиторът е роден през 1946 г., завършил е Държавната консерватория – учи „Композиция“ при проф. Панчо Владигеров и „Оркестрово дирижиране“ при проф. Константин Илиев. Специализира в Париж и има активна творческа, изпълнителска и педагогическа дейност. Професор по „Полифония“ и „Симфонична оркестрация“ във ВСУ „Черноризец Храбър“. Автор е на балетите „Корени“ и „Корен дълбоко в небето“, на оперите „Най-щастливият човек“ и „Малка коледна приказка“, симфонична музика, солови и хорови песни, инструментални пиеси, театрална и филмова музика и др. Негови композиции са публикувани, записвани и изпълнявани в Русия, Италия, Великобритания, Германия, Чехия, Япония, Полша, Франция и други страни. Коларов казва: „Аз не мога да актуализирам изкуството. Не ми харесва и това, че то трябва да се актуализира. Това значи, че човек трябва да се приспособява. Мисля, че изкуството е вид съпротива и това е най-голямата му задача.“

Mihail-MutafovМихаил Мутафов

Големият актьор е роден през 1947 г., завършил е НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ в класа на проф. Желчо Мандаджиев. От 1975 г. е в трупата на Варненския театър „Стоян Бъчваров“. Прави силни и запомнящи се роли в пиесите – „Полет над кукувиче гнездо“ , „Процесът против богомилите“, „Ревизор“, „Бастард“, „Томас Бекет“, „Пухеният“, „Хамлет“, „Развратникът“, „Марат/Сад“ и др. Участва в над 20 филма, сред които: „Стъклени топчета“,„След края на света“, „Кладенецът“, „Не се обръщай назад“, „Дзифт“. Михаил Мутафов е носител на награда „Златна роза” 2008 г. за мъжка роля във филма „Дзифт”, два пъти печели наградата Аскеер: за поддържаща мъжка роля в „Хотел между тоя и оня свят“ и за главна мъжка роля в „Марат/Сад“. Актьорът споделя: „Насилието рикошира върху всички. Но има много подредени държави, където няма изкуство. Според мен да имаш само прекрасен бит все още нищо не означава. Но жалко, че когато няма хляб, първото нещо, от което хората се отказват, е културата.“

barometar.net