Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 24.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

На Архангелова задушница във Варна почетоха паметта на загиналите офицери, сержанти и войници

zadushnizaС панихида и военен ритуал бе почетена на Архангелова задушница паметта на загиналите офицери, сержанти и войници. Венци и цветя поднесоха пред паметника на загиналите във войните от 1912 – 1918 г. в централните гробища кметът на града Иван Портних, областният управител Стоян Пасев, зам.-началникът на отбраната вицеадмирал Емил Ефтимов, командирът на ВМС контраадмирал Митко Петев, районни кметове, ветерани от войните, представители на областната дирекция на МВР, граждани. Организатори на проявата са Варненска и Великопреславска митрополия и Българските военноморски сили.

“ Войнишката“ или “ мъжката“ Задушница православната ни църква почита в първата събота на месец ноември със специално богослужение – Литургия за упокой и Обща панахида. Тя предхожда големия празник на св. Архангел Михаил, който е на 8 ноември, припомнят от фирма „Обреди“.

Архангеловата задушница е израз на християнската вяра в безсмъртието на душата и възкресението на мъртвите. На този ден посещаваме църквата за да се помолим на Господ Бог за душите на нашите починали близки. Посещаваме тяхните гробове, за да отдадем почит към тях и да покажем, че не сме ги забравили. Нашите близки живеят в нашите спомени за тях.

Обичаите и ритуалите на Архангелова задушница са същите както и на другите големи задушници през годината. Подава се храна специално приготвена за случая като се изрича – „За Бог да прости”. Този, който поема храната отговаря „Бог да прости”. Вярва се, че по този начин, храната ще достигне и до нашите починали близки. Раздават се жито, сладкиши, плодове, варено пилешко месо. Прелива се с вино. Освен на близките, се раздава и на хората около съседните гробове, дори и да са непознати. Значението на Задушница е голямо като възпоменание на живите за починалите.
Тази задушница е наречена „войнишка“. Защото войните, които води България за обединението си в началото на миналия век – Сръбско-българската, Балканската, Междусъюзническата и Първата световна, започват в навечерието на месец ноември. Затова на тази задушница се прави помен и на загиналите за Родината воини.