На въззивен контрол днес пред Варненския апелативен съд е присъда, произнесена спрямо тримата охранители от „Гранд мол Варна”, които Варненският окръжен съд призна за виновни в убиийството на 52-годишния Нягол Петров, извършено на 14 март 2015 година. Преди пет месеца първата съдебна инстанция присъди общо 49 години затвор на Ангел Николов, на Красимир Димитров и на Цветан Маринов за убийството на Нягол, извършено в съучастие, по хулигански подбуди, с особена жестокост и по особено мъчителен за жертвата начин. Николов получи 18 години „лишаване от свобода“, Димитров – 16 години затвор и 15 за Маринов. Тримата са осъдени да изтърпят наказанието при първоначален строг режим, да изплатят общо 150 000 лева обещетение на брата на убития мъж, държавни такси върху обещетението, както и разноските по делото – които възлизат общо на близо 19 000 лева. Припомняме, че всеки един от подсъдимите беше оправдан по обвинението да е извършил деянието в качеството му на длъжностно лице, както и затова пострадалият да е бил в безпомощно състояние.
На 14 март 2015 г. подсъдимите Николов и Димитров получили сигнал от охранителната фирма „Джи Ем секюрити“ за клошар, който проси пари от посетителите в мола. Двамата открили човека и го повели към ескалатора, за да го изведат от търговския център. Преди това Нягол бил отведен до залата за видеонаблюдение в изпълнение на устни разпореждания на ръководството на Гранд мола, което забранявало лица с неподходящ външен вид да влизат в търговския център. Според обвинението именно в тази зала охранителите започнали посегателствата спрямо жертвата. Побоят над Нягол, който страдал от психично заболяване, без да е агресивен, продължил 15 минути, а някои от издевателствата подсъдимият Николов снимал с мобилния си телефон. При всеки опит на жертвата да се изтръгне от охранителите, побоят над него с ритници и юмруци по цялото тяло продължавал със значителна сила и агресия.
По запис на охранителните камери, около 12,26 ч. пострадалият все още се намирал в мола, като се олюлявал и бил видимо дезориентиран. Минути след това жена подала сигнал за човек, паднал по гръб пред магазин в търговския център. Пристигналият медицински екип само констатирал смъртта на Нягол. Тройната съдебномедицинска експертиза, назначена по време на разследването на преброила близо 57 удара по тялото на убития.
В протеста на Окръжна прокуратура Варна, който се поддържа от апелативния прокурор се казва, че наказанията спрямо тримата са явно несправедливи. Обвинението настоява за присъда, която да е в размер на 20 години „лишаване от свобода“, за да е близо до максималния размер, предвиден от закона.
Прокуратурата намира, че първата съдебна инстанция не е подложила на анализ смегчаващите и отегчаващите вината обстоятелства за всеки един от подсъдимите и по този начин не е индивидуализирала наказанията им. Наличието на стандартни мотиви и отсъствието на сериозен анализ на събраните факти и обстоятелства е аргумент за алтернативното искане на прокуратурата – апелативният съд да върне делото за разглеждане от друг състав на Варненския окръжен съд.
Както прокуратурата, така и адвокатите на подсъдимите и на гражданския ищец и частен обвиннител не оспориха днес оправдателната част на първоинстанционната присъда. Защитниците на подсъдимите заявиха пред състава на апелативния съд, че в присъдата на ОС – Варна липсват мотиви не само по отношение на вида, на размера на наказанието и индивидуализацията му, но и по отношение на всяко едно от възраженията на адвокатите, направени пред първата съдебна инстанция. Според защитата на Николов, Димитров и Маринов, липсата на мотиви към присъдата е обстоятелство, което не може да бъде коригирано от въззивния съд и единственият начин е делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на Варненския окръжен съд. В последната си дума пред съда, подсъдимите поискаха също нов процес пред първата съдебна инстанция, където очакват по-ниски или оправдателни присъди.
Варненският апелативен съд ще се произнесе с решение в определения от закона 2 месечен срок.
barometar.net