Времето

giweather wordpress widget

Валути

Фиксинг за 23.11.2024
ВалутаЕд.Лева
EUREUR11.9558

В категория България

Над 17 хиляди подписа в искането за референдум за Морската градина са невалидни

pravna-komisisaИскането на провеждане на местен референдум за Морската градина и крайбрежната зона да бъде отхвърлено от общинския съвет поради липсата на минимален брой подписи, събрани от инициативния комитет. Това е днешното решение на правната комисия, което ще бъде предложено утре за одобрение от останалите комисии към общинския съвет и на предстоящата в понеделник сесия.

Казусът е с 5-годишна давност. През април 2013 г. инициативен комитет събира 33 хил. подписа за провеждане на местен референдум, в който варненци да се произнесат дали крайбрежната зона да остане единствено парк за развлечения и спорт, а не там да се строят жилища, хотели, яхтени пристанища и др. След проверка на ГРАО обаче се оказва, че над 17 хил. подписа са невалидни – поради несъответствие на име и ЕГН, на постоянен адрес, засечени са подписи на непълнолетни и дори на покойници.

Според Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление предложението за референдум е валидно, ако е събрало подкрепа на 1/20 от имащите право на глас, т.е. минимум 15 175 души при 303 706 избиратели във Варненския избирателен район. Затова след отпадането на невалидните подписи, реално коректните са 14 856 . На това основание тогавашният председател на общинския съвет отхвърля искането на инициативния комитет.

С днешна дата обаче темата влиза в дневния ред след решение на Върховния административен съд, по силата на което не председателят, а единствено общинският съвет е компетентен да прецени дали е достигнат минималният праг, за да насрочи или отхвърли провеждането на референдум. Съдебното решение задължава задължава местния парламент да се произнесе и по този повод е свикано извънредно заседание в понеделник.

По време на заседанието днес от инициативния комитет призоваха съветниците да не се формализират, а да насрочат референдума, въпреки противоречието с нормативната база. Представители на хотелиери, ресторантьори и хора от туристическия бранш пък настояха да не се слагат пречки пред бизнеса и пред развитието на Варна като туристическа столица. Отрезвяващо и за едните, и за другите беше мнението на експерти, според които Варна има действащ Общ устройствен план, който определя бъдещето на крайбрежието за десетки години напред. Те не спестиха упреците си към инициативния комитет, че „добрите им намерения” са закъснели поне с 15 г. и в момента упорството на членовете му всъщност хаби време и обществен ресурс.

dnesplus.bg